Zázvor obsahuje směs pryskyřic a éterických olejů a vonnou silici zingibain, štěpící bílkoviny. Dodává tělu energii a zázvorový čaj (zvláště u žen) odstraňuje zimomřivost. Dále slouží jako prevence u jedinců s vysokou pravděpodobností anginy pectoris a infarktu. Pomáhá též v boji proti virům způsobujícím záněty horních cest dýchacích. Zázvorová šťáva je rovněž doporučena jako látka tlumící zvracení a pro zmírnění vedlejších účinků při nádorové chemoterapii. V neposlední řadě se velice často používá při zmírňování symptomů nevolnosti v dopravních prostředcích a při mořské nemoci.
Dobrý čerstvý zázvor se pozná podle křehkosti a vůně, kořen je pevný a nemá na sobě žádné skvrny. Oddenky se po odříznutí suší a bělí, rozemílají, kandují a zavařují do sirupů. Čerstvý kořen má však nesrovnatelně silnější aroma než zázvorový prášek, a proto doporučujeme používat zázvor čerstvý. Můžeme jej i vcelku zmrazit a pak bez rozmrazování rovnou nastrouhat.
Zázvor obohacuje fádní chuť některých jídel, snižuje tučnost vydatných masitých pokrmů, jako je třeba kachna nebo vepřová pečeně. V Anglii slouží jako surovina pro výrobu zázvorového piva. Jemně mletý zázvor také ochutí sladké pokrmy a je nejdůležitější přísadou vánočního cukroví – zázvorek. Také výborně ochutí svařené víno, křehké sušenky, čerstvé ovocné šťávy a dušené ovoce.
Recept na zázvorový čaj se skořicí a medem naleznete ZDE
Recept na zázvorové sušenky vyzkoušejte ZDE
Recept na pikantní domácí marcipán se zázvorem máme ZDE
Recept na dýňovou polévku se zázvorem jsme připravili ZDE
Recept na kuřecí maso se zázvorem se nachází ZDE
Recept na domácí zázvorovou limonádu najdete ZDE