Vůbec nejcitelnější změna napříč daňovými poplatníky se týká zvýšení daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod, tedy na 15 a 21%. Mnohé komodity se navíc kvůli směrnici EU přesunou ze snížené sazby do sazby základní. Což znamená další zdražování. Platí to u dětských plenek a některých specifických zdravotnických potřeb, jako jsou sportovní ortézy či neortopedické vložky do bot.
Konkrétní seznam zdravotních potřeb, které nadále zůstávají ve snížené sazbě, lze nalézt na internetových stránkách Ministerstva financí ČR. Tyto sazby by měly být garantovány po dobu tří let, tedy v letech 2013 – 2015.
Osoby samostatně výdělečně činné už nebudou moci uplatňovat výdajový paušál spolu se slevou na děti či manželku. Zůstává zachována pouze možnost uplatnit základní slevu na poplatníka (24 840 Kč), což pro mladé rodiny se ženou na mateřské dovolené znamená nemalou finanční zátěž. Novela zákona navíc přináší maximální hranici, kdy je možné daňový paušál využít. U paušálu 40 a 30 % se jedná o maximální příjem 2 miliony Kč ročně.
Zrušení slevy na dani se dotýká i pracujících důchodců a penzistů, kteří si přivydělávají pronájmem nemovitosti. Zato studenti mohou až do věku 26 let (u prezenční formy studia programu doktorského studia až do 28 let) uplatňovat slevu na dani na studenta. Slevu na dani ve výši 2 520 Kč si mohou odečíst i lidé pobírající invalidní důchod pro invaliditu I. a II. stupně. Invalidé III. stupně pak mají nárok na dvojnásobnou slevu.
Většiny českých smrtelníků se sice nedotkne zrušení daňových paušálů pro podnikatele s ročním příjmem nad dva miliony korun a zavedení sedmiprocentní solidární daně. Tu budou muset platit fyzické osoby, jejichž roční příjmy překročí 48násobek průměrné mzdy. V praxi to znamená měsíční mzdu vyšší než cca 103 000 Kč. Nadlimitní příjem bude zdaněn 7 %.
Další změny pocítí především firmy. Ty nově ručí za odvod DPH v častějších případech (například jestliže je dodavatel tzv. nespolehlivým plátcem nebo jestliže odběratel provede platbu za zdanitelné plnění na účet dodavatele, který není registrovaný u správce daně). Pro všechny nové plátce DPH je nově základním zdaňovacím obdobím měsíc. Čtvrtletní zdaňovací období je přípustné pouze za jistých okolností u plátců, jejichž roční obrat nepřekročí 10 milionů Kč. Zákon zároveň staví na stejnou roveň fakturu papírovou a elektronickou.