Tipy a rady

Zařizujeme obývací pokoj

Zařizujeme obývací pokoj

Obývací pokoj je ve většině našich domovů místem, kde se každodenně setkávají všichni členové rodiny. Proto je podle terapeutky Lenky Lavičkové třeba vytvořit zde ty nejlepší podmínky a velkým pomocníkem při zařizování nám může být feng-shui.

Místo, kde nám spolu bude dobře

Jsme rádi, že společně můžeme alespoň chvilku posedět, podělit se s ostatními o všechny radosti a starosti, které jsme během dne prožili, naplánovat výlet, dovolenou. Právě tyto chvíle vedou k soudržnosti rodiny a jejímu stmelování. V „obýváku“ se setkáváme s přáteli, širší rodinou. Dá se tedy bez velkého přehánění říct, že je to nejen srdce, ale i mozek domácnosti a její komunikace.

Energii na útěku zbrzdí křišťál

Co se týká dispozičního rozložení místností, je vhodné mít obývací pokoj v blízkosti vstupu. Tím je zajištěna klidová zóna pro ložnici, pokoje, studovnu. Správně fungující obývací pokoj a plynulou komunikaci mezi všemi zúčastněnými můžeme podpořit konkrétním zařízením. Nejvíce energie proudí mezi dveřmi a okny. Tento tok působí rušivě na osoby, které by v něm déle pobývaly, proto je vhodnější umístit posezení mimo tento pomyslný průvan. Umístění dveří proti oknům se ve feng-shui všeobecně považuje za nepříznivé. Energii můžeme zpomalit a rozšířit do stran různými „nápravnými“ prostředky, například zavěšením křišťálu na linii okno-dveře.

Zeď za zády znamená bezpečí

Pohovka je nejdůležitějším elementem pokoje. Z materiálů volíme dřevo, pro čalounění bavlnu či len. Sedací soupravu je nejlepší umístit v polouzavřeném tvaru písmene U mimo linii okno-dveře. Rozmístění míst k sezení můžeme opticky uzavřít nízkými taburety, které budou působit ve výsledku velmi přátelsky.

U křesel a sedací soupravy je dobré sedícím co nejvíce zajistit pocit opory, ochrany a bezpečí. Naše podvědomí hledá takovou pozici, ve které se všemu, co k nám přichází, můžeme postavit čelem. Toho docílíme, když pohovku či křesla umístíme v blízkosti zdi. Jestliže to jinak nejde, lze za křeslo dát skříňku, paraván nebo jiný kus nábytku.

Umožní-li nám to velikost obývacího pokoje, měli bychom při jeho zařizování myslet i na individualitu jednotlivých členů rodiny. Ideální jsou další místa k sezení jako houpací židle, křesla, taburety. K vyrovnání ženské a mužské energie pomůže rozmístění různých polštářků, podušek i na zem.

Světlo hraje velkou roli

Díky světlu proudí do pokoje pozitivní energie. Světlo podporuje dobrou náladu, přitahuje radost, peníze a lidi. Proto jsou nejlepší prostorná okna. Závěsy, nejlépe pastelových barev, by neměly bránit cestě slunečnímu svitu.

Stropní svítidlo je vhodné zavěsit nad střed konferenčního stolku. Pamatujeme ale na to, že velmi silné světlo na stropě je málo příjemné a často obtěžuje. Stolní lampy se světlem natočeným nahoru a další vertikální osvětlení přinášejí odpočinkovou atmosféru.

Pohled do plamenů ohně je uklidňující. Krb v obývacím pokoji má málokdo, pomůžeme si tedy svíčkami. K navození příjemné atmosféry přispějí i esenciální oleje, např. pomeranč, bergamotové silice nebo jasmín.

Tmavá místa pokoje a temná zákoutí prostoru můžeme oživit jak osvětlením, tak i zrcadly, rostlinami nebo jasnými barvami. Také hudbou se přiblížíme k srdcím jiných lidí, díky ní skoncujeme se starými energiemi a povolíme vstup energiím novým. Hudební nosiče je podle zásad feng-shui nejlepší umístit na západní straně pokoje. K celkové příjemné atmosféře přispěje také umístění fotografií, které zachycují šťastné chvíle celé rodiny.

Lenka Lavičková
www.masaze-terapie-plzensko.cz



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB