Tipy a rady

Zahradníkův rok – listopad a prosinec

Zahradníkův rok – listopad a prosinec

Je polovina listopadu, což znamená, že se naše zahrada chystá pomalu k odpočinku. Abychom ji na tento zimní spánek připravili, řekněme si, co bychom měli udělat se stromy nebo keři a květinovou či zeleninovou zahradou.

Co bychom měli udělat v listopadu?

Aby si naše zahrada mohla pořádně oddechnout po náročné sezóně a nabrat sílu na tu příští, musíme ji na zimní spánek pořádně připravit.

Stromy a keře

Zkušení ovocnáři radí, že podzim je nejlepší čas na sázení ovocných stromků a bobulovin. Jámy pro ovocné stromky děláme dostatečně hluboké. Nejdříve je prolijeme vodou, na dno dáme kvalitní zeminu a pomalu rozpustné hnojivo. Po vysazení stromek znovu zalijeme. Angrešty a rybízy sázíme hlouběji, cca 10 cm hluboko od místa rozvětvení. Naopak při výsadbě ovocných stromků dáváme pozor, aby očko roubu bylo nad zemí.

Květinová zahrada

Máme poslední možnost vysázet cibuloviny. Na podzimní sestřih čekají růžeK rostlinám dobře přihrneme zeminu. Můžeme vysazovat nové růžové keře. Naposledy posekáme trávník. Před zimou není dobré stříhat porost příliš nízko u země, proto zvýšíme pojezd sekačky. Aplikujeme chemickou ochranu a postřik proti zimním plísním. Nakonec trávníku přilepšíme prokátrovaným kompostem.

Zeleninová zahrada

Zryjeme všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjeme i drobné zbytky rostlin. Pokud máme k dispozici chlévský hnůj, zapracujeme ho do těch záhonů, kam v příštím roce vysázíme rostliny první tratě (např. rajská jablka, okurky, zelí, květák, celer). Nepatří však na místa, kde bude na jaře zaseta mrkev. V záhonu by se mohla usadit pochmurnatka mrkvová a mrkev by byla červivá.

Co bychom měli udělat v prosinci?

Laik nebo zahradník začátečník by si mohl myslet, že v tomto měsíci není na zahradě co dělat. V případě příznivého počasí však můžeme zastat spoustu práce.

Stromy a keře

V ovocné zahradě seškrabujeme starou kůru, mechy a lišejníky z kmenů stromů. Plesnivé a seschlé plody odstraňujeme z větví. Spálíme je. Z ovocných stromů řežeme rouby jádrovin, peckovin i drobného ovoce pro jarní roubování. Kopeme jámy pro jarní výsadby. Túje a vysoké jalovce ovážeme, aby je nepolámal sníh.

Květinová zahrada

U růží přihrneme všechna očka, na která výhony zjara sestřihneme. Ke kořenům parkových růží přihrneme listí. Ozdobné trávy ovážeme. Na chráněná zákoutí umístíme truhlíky nebo mísy s chvojím a barevnými suchými květy, bodláky a pestrobarevnými drobnými plody (šípky, hložinky, jeřabiny), abychom je i za pochmurných dnů trochu rozveselili.

Zeleninová zahrada

Podle potřeby sklízíme úrodu, kterou nám zahrada dopřává i v zimě. Je to například růžičková kapusta, špenát, pórek, kadeřávek, polníček a zimní salát.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB