Tipy a rady

Zabijačka a její dobroty

Symbolem zimních měsíců jsou v kuchyni jednoznačně voňavá jelítka, poctivá domácí tlačenka, horká „prdelačka“ či takový kouřící ovárek. Každý z nás alespoň jednou zažil pořádnou domácí zabijačku a s chutí na ni vzpomíná. Připomeňte si proto spolu s námi některé zabijačkové recepty.

Není zkrátka nad to, vytvořit si pořádné zásoby masa na zimu a pochutnat si na domácích uzeninách a lahůdkách připravených na míru přímo pro váš mlsný jazýček. Navíc je zabijačka pro mnohé lidi důvodem, kdy se společně sejdou, popovídají si nad skleničkou něčeho dobrého a zavzpomínají na staré dobré časy.

Na co musíte myslet před zabijačkou?

1. Nakoupit housky předem a rozložit je, aby pořádně oschly.

2. Zajistit dostatek špejlí a včas je připravit – seříznout do špičky.

3. Nakoupit dostatek koření, hlavně majoránku, česnek, hřebíček, sůl a pepř.

4. Do polévky a jelítek nesmíte zapomenout na dostatek uvařených krup.

Pokud nemáte čas nebo prostory pro pořádnou domácí zabijačku, můžete si ji nahradit alespoň drobnými pochoutkami, které vám její atmosféru příjemně navodí. Nabízíme vám recepty k víkendovému posezení nad sklenicí pěnivého moku nebo třeba na poctivý sobotní oběd, který potěší každého pořádného jedlíka.

Vyzkoušejte naše recepty:

Poctivý zabíjačkový gulášek

1 kg libového vepřového masa, 800 g vepřových drobů (kousek jater, srdce, ledvinek, jazyka), 6 velkých cibulí, 3 stroužky česneku, sůl, pepř, sladká mletá paprika, drcený kmín, 200 g vyškvařeného sádla, 2 litry silného vývaru z masa a kostí, 2 lžíce hladké mouky

Cibuli nakrájíme nadrobno a necháme zpěnit na rozpáleném sádle. Přidáme mletou papriku, promícháme a přidáme na kousky pokrájené maso a droby. Osmažíme ze všech stran. Šťávu necháme vypražit na tuk, maso podlijeme, okořeníme, ochutíme solí a pepřem a přidáme utřený česnek. Pod pokličkou podusíme doměkka. Šťávu zahustíme moukou. Počkáme, až se šťáva oddělí od tuku. Guláš má být šťavnatý a pikantní. Podáváme s čerstvým chlebem nebo chlupatými knedlíky.

Nakládaný bůček

Maso: 1 kg prorostlého bůčku

Na nálev: 12 stroužků česneku, 5 kuliček celého pepře, 5 kuliček celého nového koření, 5 bobkových listů, 2 litry vody

Na směs: 15 stroužků česneku utřených se solí, 1 lžička mletého pepře, 1 lžička kari koření, 1 lžička sladké papriky, 1 lžička grilovacího koření, 1 lžička vegety, 1 lžička worcesterové omáčky, 1 lžička sojové omáčky –  vše smícháme a zjemníme rostlinným olejem

Do dvou litrů vody přidáme suroviny na nálev a přidáme bůček, vaříme ideálně v tlakovém hrnci cca 45min. Poté bůček z nálevu vyjmeme a ještě teplý ho potíráme připravenou směsí. Potřený bůček zabalíme do alobalu a necháme v chladu odležet 5 až 6 dní.

Lahůdková masová tlačenka

4 kg masa z vepřové hlavy, 3 kg vepřového kolene, vepřový jazyk, 1 kg vepřových jater, 2 cibule, 1 litr vývaru z vepřového masa a kostí, sádlo na smažení, sůl, pepř, majoránka, nové koření, česnek

Vepřovou hlavu a kolena uvaříme a obereme. Maso nakrájíme na větší kostky (2x3cm), tučné kousky pak na menší části. Játra nakrájíme na plátky a spaříme horkou vodou, poté je krájíme na kostky. Cibuli osmažíme na sádle dozlatova. Veškeré maso vložíme do větší nádoby, přidáme osmaženou cibuli a předem připravený vývar. Směs opepříme, osolíme a dochutíme kořením a rozetřeným česnekem. Pořádně promícháme a plníme do připravených obalů na tlačenku.  Důkladně je zavážeme a vložíme do vařicí vody. Teplotu stáhneme na 80-90 stupňů Celsia a vaříme 1,5 až 2 hodiny. Uvařené tlačenky vyjmeme z vody, propíchneme a necháme vychladnout.

Kroupová jelítka

1 vepřová hlava, 1/2 kg škvarků, 3 větší cibule, sádlo, 1 litr vepřové krve, 8 stroužků česneku, sůl, pepř, mleté nové koření, drcený kmín, majoránka, 1 balíček krup, propláchnutá vepřová nebo telecí střeva, špičaté špejle

Kroupy propláchneme a uvaříme v dostatečném množství vody. Hlavu očistíme a vaříme v osolené vodě, vývar z hlavy si schováme. Cibuli nakrájíme nadrobno a osmažíme dozlatova na sádle. Maso z uvařené hlavy obereme a nakrájíme na drobné kousky. Kůže a zbytky masa semeleme. Do velké nádoby vysypeme uvařené kroupy, osmaženou cibulku a maso. Přidáme sůl, pepř, koření a utřený česnek. Směs musí být dostatečně slaná, kroupy totiž sůl během vaření vstřebávají. Pokud jsme s chutí spokojeni, přidáme čerstvou krev. Střívka propláchneme a z jedné strany zajistíme špejlí a uzlíkem. Střívka plníme nabíječkou a řádně zašpejlujeme. Připravená jelita vkládáme do vroucího vývaru z vepřové hlavy. Jelítka vaříme 15 – 20 minut. Poté je z vody vyndáme, opláchneme vlažnou vodou a necháme na vále vystydnout.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB