Spotřebitelské úvěry slouží nejčastěji pro financování zařízení do domácnosti, ale lze jej také čerpat na pořízení automobilu, studium, dovolenou nebo zainvestování dražších koníčků. Ve většině bank je možné vybrat si z poskytnutí účelového či neúčelového úvěru. U prvního jmenovaného jsou zpravidla nižší úrokové sazby. Použití těchto úvěrů je striktně vymezeno a je třeba doložit doklad o pořízení zboží (faktura, kupní smlouva). Částka je pak převedena přímo na účet dodavatele zboží. V případě neúčelového úvěru jsou finance poskytnuty žadateli o úvěr a ten nemusí dokládat, nač finance potřebuje.
Většina klientů se samozřejmě bude rozhodovat především podle výše úrokové sazby. Před podepsáním smlouvy se vyplatí kontaktovat více značkových úvěrových společností a porovnat tak veškeré možnosti. Na internetových stránkách těchto společností můžete jednoduše spočítat celkovou výši úvěru i jednotlivých splátek. Řiďte se nejen tím, o kolik půjčku přeplatíte, ale všimněte si především smluvních podmínek. Tady se vyplatí číst mezi řádky!
Jestliže vám značková společnost odmítne poskytnout spotřebitelský úvěr, rozmyslete se před cestou k tzv. lichvářům. Odborníci dobře vědí, proč vám takové finanční břímě nechtějí svěřit. Při problémech se splácením je třeba v první řadě kontaktovat úvěrovou společnost a dohodnout se na změně splátek. Půjčovat si další finance na splácení úvěru je rychlou cestou do pořádných problémů.
Splátkové společnosti jsou pro spotřebitelské úvěry velkou konkurencí. Jedná se o účelové půjčky zpravidla na nákup elektroniky, dovolené, ale i dalšího zboží. Prodej na splátky lze sjednat přímo v obchodě během pár desítek minut. Zboží si pak zákazník rovnou odnese domů. Tento způsob nákupu je u spotřebitelů velmi oblíbený, přestože vychází dráž než v případě úvěrů u bankovních společností.
Jestliže proběhne legislativní proces podle plánu, začne novela zákona o spotřebitelském úvěru platit od 1. ledna 2013. Zásadní je princip tzv. odpovědného úvěrování. Ten ukládá poskytovateli úvěru povinnost posoudit s odbornou péčí schopnost spotřebitele poskytnutý úvěr splácet.
Další výraznou změnou ve prospěch spotřebitele je zákaz zajištění úvěru, který je ve značném nepoměru k hodnotě pohledávky. Jestliže si tedy budete brát spotřebitelský úvěr ve výši několika desítek tisíc korun, nebude možné ručit rodinným domem. Ke sjednání spotřebního úvěru už by také nebylo možné využívat telefonní linky začínající číslem 9 s vysokými sazbami za volání. Další novinkou je zákaz splácet či zajistit úvěr směnkou či šekem. Cílem tohoto kroku je zabránit vyplňování bianco směnek. Za porušení těchto pravidel pak budou hrozit vysoké finanční sankce.
1 komentář pro článek Vzít si či nevzít spotřebitelský úvěr?