Ač vaječná zvířátka opatrně ukládáme do krabic, za rok se zpravidla díváme jen na hromádku skořápek, což vyvolá příval dětských slz. Letos tedy buďme moudřejší a pusťme se do velikonočních zvířátek stejně krásných, ale s delší životností.
Vlněná příze je měkoučká, pestrobarevná a nabízí spoustu možností, jak z ní vytvořit pestrou škálu zvířátek. Stačí oprášit naše dětské vzpomínky, jak se dělají vlněné bambule, které zdobily naše čepice, rukavice, šály.
Jedna velká bílá bambule představuje beránčí tělíčko. Na něj přilepte čtyři malé černé bambulky jako nohy. Z papíru pak stačí vystřihnou beránčí hlavičku, dokreslit a přilepit. Ze dvou žlutých bambulí stejně snadno a rychle vykouzlíte také kuřátko. Barevný papír vám opět pomůže vytvořit detaily. Také velikonoční zajíček se dá snadno umotat z bambulek. Dvě potřebujete na tělo a hlavu, jednu maličkou na ocásek. Zaječí uši, oči a čumáček zvládnete z papíru.
Máte-li doma malou parádnici, vytvořte jí tematické zaječí sponky do vlasů. Bambulového zajíce už umíte, stačí tedy jen vše vyrobit v mnohem menším měřítku a hotového zajíčka přilepit na obyčejnou pinetu do vlasů.
Vlny se nemusíte vzdávat ani v případě, že se vám nechce motat s bambulemi. Z tvrdšího papíru vystřihněte vaječný ovál. Nechte děti, aby jej cik-cak méně či více omotaly žlutou vlnou. Pak už jen nalepte zobák, oči a nohy z papíru. Další vlněné kuře se právě vylíhlo. Ovečku vytvoříte i tak, že vlnou omotáte papírový prstenec. Dolepíte, nohy a ovčí hlavu a svou velikonoční zoo jste právě obohatili o další přírůstek. Ani omotávaný zajíc není problém. Můžete dětem buď vystřihnou základní tvar zaječího těla, jakousi kuželku, nebo si hravě vystačíte s roličkou od toaletního papíru. Postup je stále ten samý. Omotat vlnou, z papíru dolepit, co chybí.
Nemáte-li vlnu, nezoufejte. Vydejte se do lesa na procházku a nasbírejte malé šišky. Dome je nechte chvilku v teple na topení, aby se otevřely. Pak je natřete správnou barvou, aby vzniklo zvířecí tělíčko, a z papíru dolepte hlavu a nohy. Vytvořit šiškového beránka, zajíčka či kuře není nic těžkého. Ale určitě se neomezujte jen na tento velikonoční triumvirát a směle se pusťte i do dalších šiškových zvířátek. Máte-li větší šišky a k tomu ještě golfové míčky, nemusíte mít hlavičky papírové, ale golfové. Jen pozor, aby se po míčcích váš zuřivý golfista nesháněl, to by zavánělo problémem a pomlázkovou výplatou ještě před Velikonoci.
Z čeho budou vaše děti opravdu nadšené, to je velikonoční kelímek ve stylu „Angry Birds“, v našem případě spíše tedy naštvané kuře či zajíc. Na jednu hračku potřebujete dva papírové kelímky. Na první nakreslíte jednoduchý obrys kuřete či zajíce a vystřihnete otvor v místě obličeje. Po obvodu druhého kelímku nekreslíte ve správné výšce několik různých obličejů – od veselého až po naštvaný. Tento kelímek umístíte do prvního. Děti postupně vnitřním kelímkem otáčejí a mění výraz svého kuřete či zajíce.
U kelímku ještě chvilku zůstaneme a vyrobíme si veselého zajíčka. Kromě kelímku potřebujete ještě tři plastová brčka. Ta položíme vedle sebe a lepenkou je k sobě přilepíme asi 4 cm od jednoho z okrajů. Na spojenou část nalepíme zaječí papírovou hlavu. Už jsme ji dnes vyráběli několikrát, máme v tom tedy praxi. Tato hlava jen nesmí být širší než je průměr kelímku. Vnější brčka zkrátíme o polovinu a na jejich konce nalepíme zaječí tlapky. Do dna kelímku uděláme veprostřed otvor, kterým protáhneme konec prostředního brčka. Brčka s tlapkami jsou mírně roztažená a leží na horním okraji kelímku. Budeme-li za konec dlouhého brčka tahat nahoru a dolu, bude zajíček zvedat tlapky a hlavička bude zajíždět či vyjíždět z kelímku. Pokud na ruce použijeme brčka s kloubem, zajíc si díky tomuto ohybu bude třeba zakrývat oči.