Tipy a rady

Vyrábíme adventní věnec

Vyrábíme adventní věnec

Adventní věnec slouží k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu – každou adventní neděli se na něm zapaluje jedna svíčka. A protože nás čeká první adventní neděli, pojďme si říct, jak si takový originální věnec vyrobit doma vlastníma rukama.

Ani jsme se nenadáli a budeme mít za týden první advent! A co by byl adventní čas bez krásného adventního věnce? A není nutné ho hned běžet kupovat do obchodu. Postačí nám jen trocha zručnosti a můžeme si vytvořit věnec přesně podle vlastního stylu, který bude dokonale ladit s naším interiérem.

Nářadí a pomůcky

Základem věnce je korpus – buď polystyrénový, nebo slaměný (k zakoupení v zahrádkářské prodejně). Lze použít i navlhčené noviny, které zmačkáte do kruhu, svážete a necháte uschnout. Aby odlišná barva korpusu neprosvítala, je možné jej obalit pruhem zeleného krepového papíru.

Ke zpracování rostlinného materiálu dále budete potřebovat zahradnické nůžky, kleště na drát, vázací drát tloušťky asi 0,6 – 0,8 mm (nejlépe zelený, navinutý na cívce), tavicí pistoli nebo rychleschnoucí lepidlo, 4 hřebíky (asi 9 cm dlouhé) popř. 4 kovové mističky pod svíčky (mají z obou stran malé bodáčky k zapíchnutí do věnce i napíchnutí svíčky a vosk ze svíčky přitom nikam nestéká) a 4 svíčky (snažte se sehnat nekapající – svíčky z včelího vosku jsou nádherné, voní, ale většinou kapou).

Materiál

Nejvhodnější na pokrytí korpusu jsou větvičky z jehličnanů. Nejlepší jsou jedlové, protože vydrží dlouho a neopadávají. Můžete použít i borovici, ale ta není tak hustá. U smrkových větviček jehličí dříve opadává a hůř se s nimi pracuje. Dobře působí kombinace různobarevného chvojí a větviček stálezelených listnatých dřevin.

Doplňkovým rostlinným materiálem může být prakticky cokoliv, nejlépe suché rostliny, plody a skořápky, stuhy

Jak vyrobit adventní věnec?

1. Nejprve si nastříhejte koncové jehličnaté větvičky, a to asi tak 12 cm dlouhé. Máte-li větvičky řídké, předem si je svažte vazačským drátkem po třech k sobě.

2. Nyní vezměte korpus, přiložte na něj první řadu větviček hustě vedle sebe a převažte vázacím drátem. Volný konec drátu 2x obtočte, provlékněte smyčkou, zatáhněte za cívku, aby se nerozmotal.

3. Druhou řadu větviček přiložíte tak, aby drát, kterým jste svázali první řadu, nebyl vidět. Takto šupinovitě postupujte po celém obvodu věnce. Drát vlastně tvoří spirálu.

4. Za poslední otočkou drát ustřihněte a spojte zakroucením se začátkem. Překryjte ho několika větvičkami. Spodní stranu věnce nemusíte pokrývat, pokud bude položený na stole nebo bude viset na stěně.

5. Chcete-li na věnec umístit svíčky, máte dvě možnosti. Hřebíkem propíchněte věnec zespodu nahoru tak, aby vyčníval asi 2 cm. Tento trn nahřejte a namáčkněte na něj svíčku.

6. Druhý způsob je použít kovové mističky, které se z jedné strany zapíchnou do věnce a z té druhé se na ně napíchne svíčka. Jejich výhodou je, že vosk zůstává na mističce a nestéká po věnci dolů.

7. Kýváním a tahem zkuste, zda svíčky skutečně pevně drží, aby nemohly způsobit požár.

8. Zdobení je věcí fantazie i pečlivosti. Svíčky by měly být rovné a přesně rozmístěné, ale ozdobit věnec můžete i asymetricky.

9. Pokud budete potřebovat mašličky, ustřihněte kus stuhy, přeložte ji do osmičky a prostředkem svažte drátkem. Ten pak použijte k zapíchnutí do věnce.

10. K upevnění ostatního dekorativního materiálu můžete použít mimo drátu i tavicí pistoli nebo lepidlo.

Několik našich nápadů ke kombinaci:

  • jutová stuha, sušené ovoce, šípky, badyán, obilí;
  • mašličky z lýka, různé druhy oříšků ve skořápce, sušené listy;
  • sušené růžičky, barevná stuha, ozdoby z kukuřičného šustí;
  • slámové ozdoby, malá jablíčka, slaměnky, kusová skořice;
  • zlaté či stříbrné stuhy, malé kouličky, malé balíčky, barevný dekorativní drátek;
  • různé druhy travin, šišky, břečťan, jeřabiny.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB