Biotop představuje živé i neživé prostředí, které ovlivňuje a mění živá složka přírody. Tento pojem používáme v souvislosti s typizací přírody.
Ovšem v posledních letech se termín „přírodní biotop“ rozšířil díky budování přírodních biotopů, tedy takových vodních ploch, které jsou samočisticí, a to díky rostlinám a mikroorganismům. Díky tomu je zajišťována kvalita vody potřebná pro koupání bez použití chemie. Biotopy se dělí na mělkou filtrační část (jsou zde vysázené vodní rostliny) a hlubší část určenou na plavání.
V České republice postupně biotopy přibývají. Liší se svou velikostí i tvarem. Jejich výhodami jsou především nenáročnost na údržbu a celkově jde o moderní a ekologické řešení.
Je to vůbec první biotop v České republice. Kovalovice leží v okrese Brno-venkov na okraji Vyškovské brány. Obec má sice jen kolem 600 obyvatel, ale právě díky přírodnímu koupacímu biotopu je často navštěvovaná. Zahrajete si tu i volejbal, minigolf, je tu multifunkční hřiště atd.
Rozkládá se mezi rybníky Horní a Dolní Kotynka v Plzeňském kraji (okres Plzeň-jih). Z dalších atrakcí tu je dětské brouzdaliště, velké dětské hřiště, beachvolejbalové hřiště, ping-pong, pétangue atd.
Za tímto přírodním biotopem se vypravíte do okresu Olomouc. Mnohé vyžití tu čeká na dospělé i děti – masážní trysky, perličková vodní křesla, skokanský můstek, mechanické vlnobití, vodní hříbek atd. Uvedené možnosti přináší kombinace biotopu a přírodního koupání.
V přírodním biotopu se vykoupete i v Praze, konkrétně v městské čtvrti Radotín. Ani zde se v areálu nudit nebudete. Samozřejmostí je plavecká a neplavecká část, brouzdaliště, občerstvení atd.
Najdeme je v Jincích na Příbramsku, v obci Bantice, v Šiklově mlýnu u Zvole nad Pernštejnem (Žďár nad Sázavou), v Blovicích (Plzeň-jih)…