Zájmové kroužky jsou pro dítě přínosem. Nejenže se během odpolední nenudí a nemají „čas na zlobení“, ale také jim umožní dělat, co je baví, rozvíjet se v tom a přínosem je i socializace ve skupině dětí se stejnými zájmy.
V současné době je nabídka volnočasových aktivit velmi pestrá, takže si jistě vybere každé dítě, ať už upřednostňuje sportovní aktivity, cizí jazyky, divadlo, výtvarnou či hudební výchovu atd. Jistě i vy ve svém okolí máte zajímavou nabídku zájmových kroužků.
Přínos zájmových kroužků je i v tom, že pokud dítě příliš dobře neprospívá ve škole, může zažívat pocit úspěchu jinde, a to je pro jeho rozvoj velmi důležité. Neustálý neúspěch je frustrující pro každého.
A jaký zájmový kroužek pro dítě vybrat? Jde o mimoškolní aktivitu, a proto by neměly děti na něj chodit jen proto, že musí. Kroužek by je měl především bavit. Proto nepromítejte do výběru kroužku své ambice. Raději naslouchejte dítěti. Určitě chcete, aby se z kroužku vracelo šťastné a nadšené.
Samozřejmě ho můžete nasměrovat tím správným směrem, ale vždy vycházejte ze zájmů dítěte. Donutíte-li ho třikrát týdně chodit na klavír, který ho nebaví, budete pro něj jen další nepříjemnou povinností a stejně u toho ani přes vaši sebevětší vůli nevydrží.
Otázkou je také, kolik zájmových kroužků by děti měly mít a kolik času celkem by jimi měly zaplnit. Co se týče rozmanitosti, platí, že čím je dítě menší, tím rozmanitější by kroužky měly být. Dítě si v tomto věku zkouší různé aktivity a teprve si ujasňuje, co ho baví. Postupem času se jeho zájmy profilují a ty, které vydrží, ho mohou provázet celý život.
A kolik času by měly děti zájmovým kroužkům věnovat? Záleží na konkrétním dítěti a na tom, jak moc ho činnost baví a unavuje. Důležitá je i kondice a celkový zdravotní stav. Dítěti musí zbýt dostatečný prostor pro odpočinek.
Při rozhodování o vhodné mimočasové aktivitě je také podstatná finanční stránka. Některé kroužky jsou nejen drahé, ale vyžadují i nákup drahého vybavení.