Není tomu tak dávno, co byly koloběžky především hračkou pro rozverné děti. Poslední dobou je však častěji vídáme s dospělým za řidítky. Mají pestrobarevný design, nejrůznější velikost.
Základní otázkou, kterou je potřeba zodpovědět, je, bude-li používat koloběžku dospělý nebo dítě. Dalším důležitým faktorem je frekvence použití koloběžky a terén, v němž se chcete pohybovat. Hledáte mobilní prostředek do města, společníka na cyklostezku, do terénu nebo na U-rampu?
Rozhoduje také váha budoucího uživatele koloběžky, kvalita použitého materiálu, druh brzdy a v neposlední řadě i design, jemuž tolik uživatelů přikládá tu největší váhu. Ostatně barva koloběžky je nejenom otázkou trendů a osobního postoje. Fosforeskující barvy vám garantují, že vás žádný řidič ani chodec na cyklostezce ani silnici nepřehlédne.
Nosnost koloběžky by měla jít ruku v ruce s kvalitou jejího zpracování. Je potřeba uvědomit si, že v terénu působí na koloběžku větší zátěž nežli v městském provozu, proto si všímejte nejenom statické nosnosti, ale také nosnosti dynamické. Varovný prst byste měli vnímat u levnějších koloběžek, jejichž maximální nosnost se pohybuje kolem 100 kg. Odborníci doporučují koloběžky s nosností od 150 kg. Rámy koloběžek jsou nejčastěji vyrobeny z hliníku, karbonu a oceli.
Pokud jde o druh brzd, na výběr máte z nášlapných, kotoučových a čelisťových. Nášlapná zadní brzda je vhodná pro městské koloběžky a uživatele s běžnou hmotností. Do terénu a pro silnější koloběžkáře jsou na trhu brzdy čelisťové. Nejdražší variantou jsou brzdy kotoučové určené pro profesionální jízdu a zábavu v terénu. Pořízení těchto brzd je nejenom nákladné na finance, ale také na na čas, protože vyžadují specifickou údržbu.
Nemalou pozornost byste měli věnovat také výšce koloběžky, respektive její spodní části. Příliš nízké stupátko bude sice pro jízdu pohodlné, ale v terénu může často škrtat o nerovnosti, a tedy být nebezpečné. Příliš vysoké stupátko je zase fyzicky náročnější při odrážení a jízdě. Koloběžky pro dospělé mají výškově nastavitelná řidítka – odborníci doporučují jejich nastavení do výše kyčlí, aby sportovce nebolela záda. Svou roli hraje také velikost koleček. Uvádí se v palcích (značka “) a pro dospělé jsou k dostání od 12″. Pro jízdu v terénu se však doporučují větší kolečka – zadní od 16″ a přední od 20”.
Jsou určené pro zábavu na U-rampách i ve městě. Mají lehkou hliníkovou konstrukci, malá kolečka a většinou se dají snadno složit a poponášet v ruce. Využívají se mj. jako rychlý dopravní prostředek, ale valná většina freestyle koloběžkářů s nimi vymýšlí nejrůznější triky a nahrazuje jimi např. kolečkové brusle či skateboard. Speciálním druhem freestylových koloběžek jsou tzv. dirt koloběžky s většími nafukovacími kolečky, díky nimž je možné pohybovat se také v náročnějším terénu.
Mají pevnou konstrukci, výškově nastavitelná řidítka, masivní nafukovací kolečka i kvalitní brzdy. Na trhu jsou také koloběžky s odpruženou přední vidlicí, která tlumí nárazy. Jestliže o jejím pořízení přemýšlíte, vybírejte takové vidlice, u nichž lze odpružení vypnout. Díky tomu nebudete na rovném terénu zbytečně plýtvat silami.
Specifickou kategorií v rámci terénních koloběžek by pak mohly být tzv. sjezdové koloběžky. Ty jsou určené pro milovníky adrenalinu, kteří vyrážejí ze zelených horských svahů dolů do údolí.
Jízda na koloběžce je skvělým pomocníkem při hubnutí a přináší také radost z pohybu. Nic by se však nemělo přehánět – a to jak u dětí, tak u dospělých. Odborníci upozorňují na nutnost vyměňovat odrazovou nohu, aby nedocházelo k asymetrickému pohybu těla a nerovnoměrnému přetěžování. Důležité je také správné nastavení řidítek – přílišný předklon zatěžuje záda jezdce, naopak vysoko posazená řidítka zhoršují kvalitu jízdy.
Koloběžka je vhodná jako alternativa k běhu, jehož oblíbenost poslední dobou vzrůstá. Šetří klouby, posiluje svaly celého těla (včetně zádových svalů) a především pak ženy ocení její schopnost vytvarovat problematické partie hýždí a dolních končetin.
Jízda na koloběžce už dávno není krátkodobou kratochvílí. Je proto nutné vybavit svůj dvoukolový dopravní prostředek tak, aby vám poskytoval maximální pohodlí. Kromě blatníků, osvětlení a madel na řidítka jsou na trhu k dostání i držáky na lahve i speciální nosiče zavazadel. Na závěr je nutné zmínit, že koloběžky musí mít v silničním provozu stejné vybavení jako kolo!