Tipy a rady

Vůně domova

Domov je místo, kde by nám mělo být dobře. Kam se můžeme utéct, když nás okolní svět netěší. Otevřeme dveře – a když nás ještě ovane příjemná vůně, je ten pocit oázy klidu dokonalý. Vyvolá vzpomínku na bezpečí u babičky. Nemusíme kupovat drahé přípravky, které náš domov provoní. Stačí využít bylinky.

Vonné váčky

Stává se, že uložíme do skříně či prádelníku čisté, vyprané voňavé šaty a prádlo, a to po čase nasákne jakousi podivnou zatuchlinou. I v tomto případě vypomůžou sušené bylinky, které vložíme do prodyšného sáčku a umístíme dovnitř.

Není těžké ho vyrobit – stačí látku (třeba vyřazený sepraný kapesník, čtverec staré záclony) sešít ze tří stran a vytvořit tunýlek na tkaloun.

Ještě jednodušší je vytvořit jednoduchý sáček ze starých punčoch nebo punčocháčů. Odstřihneme jen část s chodidlem (nesmí být děravá). Bylinky pořádně promícháme a nasypeme je do vzniklých punčochových „sáčků“ a trochu pomačkáme. Nahoře je zavážeme na uzel.

Nejkrásnější vůně se line ze sáčků, kde jsou levandule, máta (peprná, kadeřavá, ale i citrónová a podobně), meduňka, rozmarýn, mateřídouška, tymián, svízel vonný (říká se mu též mařinka vonná), ale i sušené kvítky růží, jasmínu, lilie, šeříku, magnólie, fialky či gardénie, sušené listy citroníku či sušeného vonného muškátu.

S šatními moly nemusíme bojovat pomocí naftalínových kuliček, které je sice vyženou, ale oděv nasákne charakteristickým nepříjemným odérem. Moli nemají rádi levanduli, ale i směs ze sušené máty peprné a rozmarýnu v poměru 1:1. Tyto aromatické sáčky bychom měli čas od času promnout, aby se vůně znovu uvolnila.

Provoníme každý kout

To také není složité. Do malého kastrůlku s vodou vsypeme bylinky, případně další vonné ingredience a necháme vařit. Bytem se brzy rozline krásná vůně a brzy zároveň poznáte, jak dobře se vám dýchá.

Využít můžeme také aromalampu, kde směs v malé misce zahřívá svíčka.

Směs č. 1: Babiččina zahrádka

¼ šálku sušené levandule

¼ šálku sušených listů sporýše

¼ šálku sušeného rozmarýnu

nalámaná sušená kůra z pomeranče

½ šálku směsi silně vonících suchých okvětních lístků růže

Směs č. 2: Klidná mysl

½ šálku sušené levandule

½ šálku sušených okvětních lístků růže

¼ šálku sušených listů sporýše lékařského nebo tymiánu

10 ks rozdrcených hřebíčků

malý kousek celé skořice

Oblíbené potpourri

Potpourri je vonná směs bylin, květin, koření a éterických olejů, nejčastěji umístěná v misce, ale můžeme ji mít i v ozdobném prodyšném sáčku nebo ve sklenici. Pokládáme ji na stolečky, komody a skříňky. Čím blíže je zdroji tepla, tím více se rozvoní.

Důležitou součástí potpourri jsou aromatické bylinky a koření. Vhodné jsou levandule, meduňka, mateřídouška, heřmánek, okvětní lístky růží, z koření pak bobkový list, skořice, hřebíček, anýz či zázvor.

Potpourri má být však krásné i pro oko, takže přidáme například sušené květy čekanky, chrpy, máku, měsíčku, sedmikrásky, barevné okvětní lístky růží nebo plody šípků. Pro stabilizaci vůně se používá sušený květ kosatce.

Do potpourri můžeme přidat plátky exotického ovoce, například sušených grapefruitů, pomerančů, mandarinek, kiwi anebo plátky sušených jablek.

V kupovaném potpourri bývají obarvené hobliny z vonných dřev jako cedr, cypřiš nebo jalovec. Doma si můžeme pomoci hoblinami ze smrku nebo borovice, které pokapeme oblíbeným éterickým olejem.

Vyrobte si vlastní éterický olej

Do tmavé skleněné nádoby vložíme sušené bylinky, borovicové jehličí nebo aromatické koření. Zalijeme kvalitním olejem a necháme několik dní louhovat (čím déle, tím lépe). Olej pak můžeme kapat do vody v misce aromalampičky, nakapat do misky s vodou a tu postavit na topení nebo nakapat na dřevěné hobliny do potpourri.

Purpura na plotně voní…

I tento voňavý symbol Vánoc si můžeme vyrobit sami. V hmoždíři pečlivě roztlučeme sušené bylinky a všechno koření, které máme spojené s vánoční atmosférou (skořice, hřebíček, badyán, muškátový oříšek, kmín, anýz, fenykl).

Aby se všechny ingredience spojily a propojily se i vůně, je potřeba do směsi bylinek a koření nakapat pár kapek éterického oleje, a to opět s nějakou klasicky vánoční vůní (pomeranč, mandarinka, borovice, vanilka). Doporučuje se na hrst sypké směsi použít zhruba 20 kapek olejíčku.

Vytvoříme malé hromádky, které pak podle nálady zahříváme. Vytvoří nám krásnou vánoční atmosféru. Jen pozor – purpura nesmí hořet!



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB