Tipy a rady

Víte, co je frikasé?

Někdy rovněž psáno jako fricassée. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde o pokrm fritovaný a velice noblesní, jedná se vlastně o klasický, léty prověřený francouzský recept, který sestává z krájeného bílého masa, vařeného nebo dušeného v bílé omáčce.

Z čeho se skládá frikasé?

Maso do frikasé se používá především kuřecí nebo například krůtí. V pokrmu také nesmí chybět tučná smetana nebo créme fraîche a rovněž kvalitní bílé víno.

Abychom vás ovšem nemystifikovali, pojmem frikasé se často (především právě ve Francii) označuje rovněž samotná původní příprava masa jako taková. Ve zkratce jde vlastně o prudké osmažení drobných kousků masa, následně zalitého tekutinou. Vzniká tak přechod mezi rychlým smažením (neboli soté) a pozvolným dušením. Kořeny takovéto přípravy sahají až do 15. století. 

V současné době už pod názvem frikasé naleznete nejrůznější recepty a způsoby úpravy, my jsme se pokusili vybrat a sestavit jeden z těch základních a původních. Nebojte se ovšem experimentů a přidejte do směsi například bílé fazolky, houby (báječně se hodí třeba smrže či lišky) nebo mandle. A pokud kuřecímu zrovna neholdujete, vyzkoušejte pokrm připravit z perličky nebo z bílé ryby, například z mořského ďasa či pangasiase.

Kuřecí frikasé

  • 1 střední kuře 
  • 1,5 l vody
  • 300 ml kvalitního suchého bílého vína
  • 2 střední červené cibule
  • 2 větší mrkve
  • 100 g žampionů
  • 2 bobkové listy
  • 2 lžíce přepuštěného másla (ghí) – na osmahnutí
  • 50 g másla + 1 lžíce hladké mouky – na jíšku
  • 500 g tučné smetany či créme fraîche
  • sůl a pepř

Vodu vlijeme do hrnce, přidáme víno, osolíme, opepříme, vhodíme bobkové listy a přivedeme k varu. Mezitím naporcujeme kuře na menší kusy, pokrájíme cibuli, mrkev, žampiony a vše společně zprudka osmahneme na přepuštěném másle a poté vhodíme do připravené vody. 

Plamen trochu stáhneme a pozvolna necháme vařit po dobu asi 45 minut, dokud maso nezměkne a nejde od kosti. Vyndáme bobkový list i maso, které pokrájíme na menší kousky. Ze změklého másla a mouky vytvoříme hladkou kaši, kterou vmícháme do vývaru a tím zahustíme. Na závěr vše zjemníme smetanou či créme fraîchem, vložíme maso a ještě chvilku necháme prohřát. Jako příloha se báječně hodí rýže nebo opečená bagetka a pro doplnění dokonalého gastronomického zážitku podáváme samozřejmě s bílým vínem, které jsme použili při vaření.

2 komentáře pro článek Víte, co je frikasé?

Miroslava Járošová
Dobrý den. Asi jsem méně chápavá, za což se omlouvám. Frikasé jsou prudce osmažené kousky masa zalité tekutinou, jak píšete v úvodu. Pod tím v receptu je ,že naporcované kousky masa s kostí spolu se zeleninou vhodíme do vody. Z toho bude vařené maso s vařenou kůží. rozvařené kusy cibule,převařená mrkev, a ty skoro rozvařené žampiony po 45 min varu,zašlichtování moukou,sice s máslem a smetanou. No, nevím. K frikasé - osmažené maso na másle zalité vínem, zjemněné 40%smetanou to má opravdu daleko.
redakce
Dobrý den, máte pravdu. Autorce článku nejspíše vypadla zmínka o tom osmažení. Opravíme to a děkujeme za upozornění. Váš COOP Club


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB