Moderní doba všechno zjednodušuje. Nadšenci do cykloturistiky sdílí své zážitky, tipy a doporučení na mnoha specializovaných fórech, sociálních sítích nebo webových stránkách. Díky tomu nemusíte složitě hledat trasy a přepočítávat, za jak dlouho svou pouť na kole urazíte. Porozhlédnout se můžete např. na stránkách ivelo.cz, kudyznudy.cz nebo cyklistevitani.cz.
U posledních jmenovaných najdete evropské dálkové trasy EuroVelo, které koordinuje Evropská cyklistická federace. Zahrnuje 16 evropských dálkových cyklotras s délkou více než 70 000 km. V Česku více než 2 100 km. Jednou z výhod těchto dálkových tras je dobré napojení na veřejnou dopravu (vlaky, cyklobusy, přívozy), což se hodí, pokud se nechcete spoléhat pouze na sílu ve vlastních nohách. V takovém případě nezapomeňte rezervovat své místo včas, protože především u menších regionálních přepravců bývá přeprava kol omezena. Přeprava kola může být zcela zdarma, většina dopravců ji však zpoplatňuje a vyjde vás v řádu desetikorun za cestu.
Při delších cestách je kolo nejen dopravním prostředkem, ale také hlavním nosičem všech zavazadel. Určitě si nevystačíte s batohem, nebo dokonce krosnou na zádech. Taková cesta by totiž byla nejen nekomfortní, ale hlavně nebezpečná. Základem jsou zadní brašny, které pojmou opravdu hodně nezbytností, při opravdu velkých výpravách oceníte i brašny přední.
Při pořizování podobného příslušenství je třeba dbát na kvalitní voděodolný materiál, snadné upínání i vybavení reflexními prvky. Další otázkou je objem jednotlivých brašen i možnost s nimi manipulovat. Určitě neplatí čím větší, tím lepší. Zvažte, kolik věcí na své výpravy potřebujete nutně zabalit, a podle toho pořizujte batožinu. Důležitá je také velikost a tvar rámu kola, aby nikde nic nepřečnívalo nebo nepřekáželo při jízdě.
Začneme od těch nejmenších, kterými jsou pouzdra na telefon či navigaci. Umisťují se na řidítka a nabízí širokou škálu velikostí i typů upevnění. Mechanické držáky telefonů se připevňují pomocí objímky přímo na konstrukci řídítek. K dostání jsou i magnetické držáky, které drží telefon na řidítkách pomocí namontované základy s jedním či několika silnými magnety. Zakoupit můžete plastové či kovové držáky – první z nich je sice lehčí, ale více na něj působí počasí, při pádu se také snadno zničí. Při koupi se zaměřte na polohovatelnost držáku. Dražší modely nabízí možnost umístit k telefonu také powerbanku, nebo dokonce telefon dobíjet pomocí solární energie.
Pro kratší vyjížďky postačí menší brašny do rámu. Bývají opatřeny různými kapsami na telefon, doklady, klíče. Některé výrobky umožňují přes suchý zip přichycení pouzdra na telefon. Na převoz cestovního nářadí, náhradní duše i lepení jsou ideální brašny pod sedačku. Upevňují se obvykle pomocí suchých zipů, takže se hodí pro různé typy kol. Některé brašničky jsou vybavené rychloupínacím systémem T-Fix, kterým se uchycují za vzpěry sedla. K upevnění a sejmutí není potřeba žádné další nářadí. U podsedlových brašen se vyplatí investovat do typu, který umožňuje umístění zadního světla.
Brašny pod sedlo jsou ovšem k dostání i v daleko větších velikostech – klidně i objemu 12 litrů. Vzhledem k velikosti a popruhům se doporučují spíše pro kola bez zadního odpružení, při vhodném uchycení a pravidelné kontrole si je ovšem nemusí odpírat ani majitelé celoodpružených kol.
Řidítková brašna je nezbytností na věci, které potřebujete mít neustále po ruce – telefon, peněženku, foťák, doklady nebo kapesníčky a léky. Z kola ji můžete snadno sejmout a díky popruhům, jimiž jsou některé výrobky vybaveny, ji můžete nosit jako běžnou tašku přes rameno. K zakoupení jsou i větší expediční až 5litrové brašny, u nichž je ale potřeba brát v potaz horší ovladatelnost kola.
Pro vícedenní výlety oceníte brašny na nosič. Ten je potřeba zakoupit a namontovat zvlášť, obvykle nebývá součástí brašen. Jsou k dispozici v mnoha variantách od samostatných brašen, až po ty složitější, které lze vzájemně kombinovat a vrstvit. U zadních brašen je potřeba pamatovat na maximální nosnost nosiče a správné rozložení nákladu – aby nedocházelo k jednostrannému zatížení nebo aby se kolo nezvedalo při prudkém stoupání. Pro zvýšení voděodolnosti a prodloužení životnosti se na tyto velké brašny vyplatí pořídit návlek. U dražších výrobků již bývá součástí.
Aby se vaše cesta obešla bez nepříjemných překvapení, měli byste mít při sobě nářadí pro základní a nezbytné opravy. Samozřejmostí by měla být pumpička, jedna náhradní duše, sada na lepení a multiimbus, se kterým nastavíte přehazovačku i brzdy.
Pokud se obáváte o svá zavazadla a chcete dát zlodějíčkům najevo, aby dali své ruce pryč, zabezpečte je proti krádeži. Na trhu lze zakoupit bezpečnostní batohy, peněženky, zámky na zavazadla i ochranná pouzdra a sítě. Právě ochranná síť z ocelových lanek, jejíž součástí je i bezpečnostní zámeček, pomůže na cestách ochránit zavazadla, aniž byste je museli sundávat z kola. Díky dostatečně hustým okům nehrozí, že by vám někdo ze zavazadel cokoliv vytáhl.
Pokud plánujete spaní v přírodě, neobejdete se bez skladného stanu. Ten klasický by vám při cestování na kole zabral zbytečně moc místa, proto se porozhlédněte po lehčích a skladnějších výrobcích. Cyklistické stany nejsou žádným moderním výstřelkem, a tak lze zakoupit stany lehké, kompaktní a snadné na postavení v řádu tisíců korun. Pro pohodlné ležení by neměla chybět karimatka – s ohledem na úsporu místa doporučujeme nafukovací. Vynikající je také izolační deka, která vás ochrání od vlhkosti ze země a pomůže udržet teplo.
Samozřejmě ani s kolem nemáte uzavřené dveře do pohodlných penzionů nebo hotelů. K tomu, abyste našli příjemné místo, může pomoci třeba zelenobílá usměvavá samolepka „cyklisté vítáni“. Jedná se o celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. V České republice má certifikaci na starosti Partnerství, o. p. s. Vybírá vhodné objekty a pravidelně je kontroluje. V databázi se v současnosti nachází více než tisíc certifikovaných zařízení po celé České republice.