Měl by být důležitou součástí vánočních příprav. Nejde jen o rozpočet určený na dárky. Domácnosti utratí hodně peněz i za další věci spojené s Vánocemi – za jídlo, pití, ozdoby, vánoční stromek, dekorace…
Zapisujte si své výdaje spojené s Vánocemi. Budete mít přehled, kolik jste už utratili. Uvidíte-li nabývající částku, možná vás to v dalších nákupech „zbrzdí“ a vy se snáze vyhnete nakupování zbytečností.
Budete-li vše nakupovat v prosinci, výdaje za tento měsíc budou nadměrné a mohou nepříjemně zatížit váš rodinný rozpočet. Rozložte si raději nakupování do delšího časového období.
Nepůjčovat si, nepůjčovat si, nepůjčovat si. A zvlášť ne na Vánoce, dovolenou a podobné krátkodobé „kratochvíle“. Vykašleme se na finančně náročné dary a dejme přednost maličkostem „ušitým“ přímo na míru jednotlivým obdarovaným. Pokud někdo z vašich blízkých čeká od Ježíška perlový náhrdelník, i když ví, že na něj Ježíšek zkrátka nemá, klidně mu (v tomto případě spíše jí) nadělte třeba náhrdelník z vyřezávaných broskvových pecek. Pamatujte, že Vánoce jsou především o tom, že se společně sejdou lidé, kteří se mají rádi a chtějí si udělat radost, i když ne za každou cenu. Vánoce by měly být především o pocitech, ne o penězích.
Dárky tradičně sháníme v kamenném obchodě, ale stále častěji i na internetu. Obě varianty mají svá úskalí. V kamenných obchodech bývá zboží dražší. Při internetovém nakupování můžete zase padnout na podvodníky, kteří vám místo DVD přehrávače klidně pošlou cihlu a pak z internetu beze stopy zmizí. Nízké ceny na internetu nejsou podivuhodným kouzlem, ale jsou způsobeny tím, že majitel ušetří za pronájem krámu, platy prodavaček i za to, že zboží přijde zákazníkovi přímo z velkoskladu, a tak odpadají náklady za logistiku.
Využívejte slev, kterých je před Vánocemi hodně. Nenechte se však výhodnými akcemi zlákat k nákupu toho, co nepotřebujete. Celkově si na nadměrné nakupování dejte pozor.
Rozmyslete si také, jestli do obchodního domu vyrazit s malým potomkem. Bude chtít leccos koupit. Jste schopni nepodlehnout jeho škemrání? Vystavené zboží je však lákadlem i pro dospělé. Snadněji mu odoláte, půjdete-li na nákup se seznamem.
Hledejte slevy – V dnešní době internetových srovnávačů je to jednoduché a rychlé. K tomu slouží nejrůznější internetové porovnávače cen (např. www.heureka.cz nebo www.srovnanicen.cz)
Kupujte u prověřených obchodů – Pokud však budete nakupovat přes internet, nerozhodujte se jen podle ceny, ale také podle serióznosti e-shopu. Dbejte zásad bezpečného nakupování, podívejte se na recenze od ostatních kupujících. Inspirovat se a zkontrolovat si obchod můžete i ve speciálním katalogu obchodů.
Shánějte dárky včas – Ušetříte nervy i peněženku. V předvánočním období totiž spousta obchodníků „nenápadně“ ceny navýší.
Nenechte se zlákat první nabídkou – Stejně jako v kamenném obchodě nejdříve projděte veškerou nabídku a v klidu se rozhodněte, zda bude pro obdarovaného dárek vhodný a zda na něj máte.
Co na internetu, co v kamenném obchodě – Na internetu se vyplatí kupovat zboží dlouhé spotřeby (elektronika, tzv. bílé zboží, sportovní potřeby, domácí spotřebiče, oblečení). Například za oblečení můžete v průměru ušetřit dvacet až třicet procent z celkové ceny. Pro zboží krátkodobé spotřeby vyrazte raději do kamenných obchodů.
Naklizeno, napečeno, navařeno, děti se dívají na pohádky, maminka obaluje kapra a tatínek potajmu zdobí stromeček. Idylka jak vyšitá. Jenže jen málokterá žena zvládne předvánoční maratón v klidu a pohodě. Většinou se stresuje, zda je vše tak, jak má být, a ve finále se nejvíc těší na to, až vánoční blázinec konečně skončí. Je to především tím, že česká žena je „vycvičena“, že musí vygruntovat, napéct dvacet druhů cukroví, vánočky a další tradiční speciality a ještě k tomu udržovat tu pravou vánoční pohodu plnou klidu, míru a rodinné sounáležitosti. Za to všechno prý může svatá Lucie, která v předvánočním čase trestá nepořádné hospodyně.
Zkusme se raději inspirovat třeba našimi německými sousedkami, které před Vánoci negruntují. Ač mají s námi společné předvánoční šílenství plné kupování dárků a potravin, úklid berou zcela vlažně. Prach neprach, špína, nešpína, byt se vánočně vyzdobí a hotovo. Na úklid je času dost i po Vánocích. A milé dámy, ruku na srdce, většinou vám s ním nikdo nepomůže. Pokud chcete stihnout i předvánoční gruntování, zkuste do něj zapojit rodinu včetně ratolestí. Jestli to nebude fungovat, zapojte drahou polovičku alespoň tím, že zaplatí odbornou firmu, která vám s uklízením, mytím oken a dalšími „nezbytnostmi“ pomůže.
A ještě malá rada na závěr. Jídla nakupujme jen tolik, kolik jsme opravdu schopni zkonzumovat. Nepočítejme s tím, že se štědrovečerní večeře zúčastní i tetička se strýcem z Moravy, kteří už to pětkrát slíbili a nikdy nedorazili. Navařte jen pro ty, kteří budou opravdu vánoční laskominy konzumovat. Pravda, po Vánocích můžete cukroví nebo vánočku zamrazit, ze smažených kapřích řízků udělat pečenáče, ale chlebíčky a bramborový salát by po pěti dnech jedl jen asi opravdový blázen.
Takže, ušetřete peníze i svůj žaludek tím, že vše pečlivě naplánujete a uvaříte jen to, co je rodina opravdu schopna sníst.
Podpořte tvořivost svých ratolestí a pusťte se s nimi do tvorby vlastních ozdob a další dekorace. Jste-li šikovní, můžete zkusit vyrobit i nějaký ten dárek.
Máte nápad na dárek, který stojí nemalé peníze? Domluvte se s ostatními členy rodiny a složte se na něj. Stejně tak se můžete domluvit s příbuznými na dárcích pro vaše ratolesti. Nemusí vše, co si přejí, dostat jen od vás.