Je sůl nad zlato, nebo nám naopak škodí? Odpověď záleží hlavně na tom, jakou sůl a kolik jí používáme. Kde je ale sůl jenom ku prospěchu? V naší domácnosti! Přinášíme vám pár rad, v čem nám sůl doma dokáže pomoci.
Jíška. Mouka v jíšce nehrudkuje, pokud do ní předem přidáte špetku soli.
Mléko. Vaříte-li mléko a začne vám přetékat, stačí posypat solí.
Bradavice. Hořká sůl smíchaná s jablečným octem v poměru 1:4 podporuje hojení ran při léčbě bradavic.
Zánět dásní a paradontóza. Roztok připravený z jedné čajové lžičky kuchyňské soli rozpuštěné ve skleničce vody pomáhá při potížích s dásněmi.
Průjem. Do neperlivé minerální vody nebo černého čaje přidejte hroznový cukr a špetku soli. Pijte při průjmu.
Senná rýma. Při svědění v nose si můžete pomoci výplachem kuchyňskou solí. Jednu polévkovou lžíci kuchyňské soli rozpustíte v 200 ml teplé vody.
Žehlička. Žehličku vyčistíte tak, že posypete papír trochou soli a přejedete přes něj několikrát horkou žehličkou. Pozor, nesmíte mít zapnuté napařování.
Dřevěné prkénko. Prkénko bude jako nové, když sůl nasypete na prkénko, pokapete šťávou z půlky citronu a právě tou půlkou budete sůl a šťávu do dřeva zapracovávat.
Odpad. Odpad vyčistíte roztokem z půl šálku soli, kterou rozpustíte v litru horké vody. Roztok nalijte do výlevky ve dřezu a nechte působit.
Vaječné bílky a smetana. Bílky i smetanu vyšleháte rychleji a nadýchaněji, když k nim před šleháním přidáte špetku soli. Smetana musí být před šleháním studená, bílky ohřáté na pokojovou teplotu.
Červené víno na koberci. Tyto skvrny odstraníte tím, že je polijete trochou bílého vína, následně nasypete sůl. Po chvíli vysajete a houbičkou namáčenou ve vlažné vodě nebo sodovce místo vyčistíte.
Květiny ve váze. Když na ně zapomeneme, už je nezachráníme. Ale nevzhlednou usazeninu na skle ano. Sůl nasypte do vázy, zalijte vodou a nechte přes noc odstát. Pak s nádobou protřepejte a kartáčem očistěte.