Tipy a rady

Tvoříme z korkových zátek

Milovníci vína si už jistě mnohokrát říkali, že vyhazovat použité korkové zátky je tak trochu hřích. My jsme pro vás našli hned několik způsobů, jak jim vdechnout nový život… A možná se vám naše tipy budou hodit i jako dárek ke Dni matek!

Korkové vychytávky

Korek je přírodní materiál, jehož využití je velmi široké. Najdeme ho na podlaze, nástěnkách, kuchyňském zařízení i dekoracích. Prapůvodně se dokonce používal při výrobě pingpongových míčků. Faktem je, že se jedná o vysoce ekologickou surovinu z obnovitelných zdrojů, u níž oceňujeme její lehkost, pružnost a izolační vlastnosti. Korek je prodyšný, voděodolný, odolný proti mechanickému poškození a je také vhodný pro alergiky. Zkrátka super materiál, jemuž by byla škoda nedat příležitost k druhému životu. 

Alespoň několik korkových zátek by měl mít v zásobě každý správný kutil nebo hospodyňka. V domácnosti totiž pomohou s mnoha opravami a vyřeší běžné neduhy. Pokud vás rozčiluje kývající se židle nebo stůl, plátek korkové zátky nalepené na správné místo pomůže nerovnost srovnat. Kousek korku můžete nalepit na skříňky a do zásuvek – navždy se rozloučíte s nevítaným boucháním nábytku. Kousky korku nalepené na nohy od židle ochrání podlahu před poškrábáním. Babská rada dokonce tvrdí, že díky rozpůlenému korku můžete vyhnat ze spižírny nevítané návštěvnice – octomilky.

Než začnete

Aby se korkové zátky nedrolily a nelámaly, stačí je před použitím povařit po dobu 10 minut ve vroucí vodě. Zároveň je tím zbavíte nevítaného odéru nebo zabarvení. Při lepení se nebojte lepenou stranu seříznout nebo alespoň zdrsnit smirkovým papírem. Díky tomu k sobě korky lépe přilnou.

Tvoření věkem nelimitované

Korkové zátky mohou být skvělou zábavou pro nejmenší umělce. Použijte je jako levná tiskátka. Stačí je namáčet ve vodových nebo temperových barvách a jejich obtiskem vytvářet jedinečná umělecká dílka. Pokud máte trpělivosti nazbyt, pokuste se z korků vyřezat jednoduché tvary, razítka jsou na světě! Děti potěšíte i vyřezávanými lodičkami z větších korkových špuntů (např. od sektu). Stačí k nim přidat malou plachtu z párátka nebo špejle a z kousku papíru a závody na potoce či ve vaně mohou začít. 

Korek je ovšem výbornou surovinou i pro tvoření se staršími dětmi. Bezpečně se krájí, lze ho dobře natírat obyčejnými barvami, nevyžaduje náročný materiál na spojování. V této roční době jím tedy můžete nahradit např. podzimní přírodniny (žaludy, kaštany) a pomocí pár špejlí nebo párátek vyrobíte nádherné panáčky a zvířátka. Pokud slepíte více korků k sobě a necháte dobře zatvrdnout, získáte prostor pro malování. Podle tvaru tak vykouzlíte kulaté obličeje, zvířecí siluety nebo třeba domečky.

Korková zátka se může stát snadným pomocníkem v zahradě. Pokud ji napíchnete na špejli a popíšete, poslouží jako jmenovka pro čerstvě zasazené rostliny či bylinky. Už nebudete muset tápat, co vám v daném truhlíku vyrašilo. Korkové jmenovky ale vykouzlíte i pro nejrůznější oslavy – korek stačí rozpůlit, na jedné straně naříznout a vložit do něj kartičku se jménem stolovníka.

Fantazii se zkrátka meze nekladou. Pokud se vám podaří nashromáždit větší množství korkových zátek, můžete experimentovat i s vybavením domácnosti. Na internetu lze v kutilských skupinách najít spoustu zajímavých nápadů, jak korek zužitkovat. Poslouží jako skvělá podložka do koupelny, ozdoba na zeď nebo obložení za kuchyňskou linkou!

Korkové prkénko

Na vytvoření středně velké podložky pod hrnec (průměr cca 25 cm) budete potřebovat zhruba 60 korkových zátek. Ke slepení použijte lepidlo na obuv nebo savé materiály, případně tavnou pistoli. Korkové zátky spojte do tvaru kruhu – pomůže např. šablona z vystřiženého kartonu. Hotový podtácek můžete ještě pojistit ocelovou stahovací páskou.

Při menším počtu korkových zátek vyzkoušejte vyrobit originální svícen. Stačí k němu hořčicová nebo malá zavařovací sklenice, korkový podtácek a podle velikosti sklenice zhruba 12 korkových zátek. Doprostřed korkového podtácku umístěte skleničku. Zátky natřete ze spodní a boční strany lepidlem, aby se přichytily k podtácku a sobě navzájem. Sklenici pevně oblepte a nechte dobře uschnout. Poté ozdobně ovažte jutovým provázkem nebo stužkou.

Ozdoby pro celou domácnost

Pokud máte dostatek korků, vytvoříte z nich nádhernou dekoraci na vstupní dveře, zeď či do okna. Stačí vyříznout požadovaný tvar hotového výrobku z tvrdého kartonu nebo dřevotřískové desky. Nic nezkazíte klasickým kruhem, oválem nebo romantickým srdcem. Vyříznout můžete také iniciály jednotlivých členů rodiny! Na tento „základní kámen“ postupně tavnou pistolí upevňujte jednotlivé korkové zátky. Pokud nemáte korku mnoho, můžete zátky rozpůlit. Hotový výrobek ozdobte stuhami nebo jutovou mašlí a připevněte pomocí vlasce na zvolené místo.

Jednoduchá nástěnka

Jestliže máte doma přebytek korků a nevyužívaný rám na obraz, vykouzlete originální nástěnku. Pokud rám neobsahuje zadní část, vyplňte jej sololitovou deskou. Tu postupně zakryjte korkovými zátkami nakrájenými na kolečka o výšce asi 1 cm, přilepenými lepidlem nebo tavnou pistolí. Místy můžete korky zabarvit, aby korespondovaly s designem vaší domácnosti.

Vyrobit můžete také menší formát velikosti obrázku A5 a následně do něj zapíchat nejrůznější úchytky. Takový vynález ocení ženy, které nemají jak zorganizovat své šperky a bižuterii.

Korková paráda

Ostatně korek může být úžasným základním kamenem pro výrobu domácích šperků. Z korku můžete totiž vykrajovat nejrůznější tvary, které lze pomocí speciálních komponentů proměňovat v originální náušnice, korále, přívěsky i brože. Celé korky můžete s dětmi pomalovat veselými barvami. A pomocí šroubku s očkem je přivázat na bužírku a doladit dřevěnými korálky. Efektně vypadají např. malé korkové totemy nebo motiv tzv. indiánského léta. Ke zdobení postačí dekorační fixy na keramiku nebo kameny.

Ozdoba květináče, malé květináčky a další

Milovníci zeleně by měli vyzkoušet korkové květináčky. Jednoduše korek nakrájejte na plátky a jimi pomocí tavné pistole poklaďte celou plochu květináče. Můžete jej nechat přírodní, nebo pestrobarevně vybarvit.

Servery zaměřené na DIY (ang. do it yourself = udělej si sám) nabízí dokonce minikvětníčky rovnou z korkové zátky. Tu stačí provrtat (případně slepit dvě zátky pod sebou) a naplnit špetkou hlíny, do které se zasadí drobné sukulenty. Mnohdy se ještě doporučuje upevnit takové korkové květníčky na magnet a potom jimi ozdobit např. lednici nebo vybavení kuchyně.

Korkem můžete výborně vyplňovat tzv. hluché prostory. Pokud je vsypete do velké vázy a přidáte čajové svíčky, získáte krásný venkovní svícen. Na trhu jsou dokonce k dispozici krabičky na korkové zátky, které slouží jako příjemná dekorace. Zruční kutilové si ji mohou vyrobit ze dřeva nebo kovu. S každou vypitou lahvinkou se pak umělecké dílo vylepšuje a mění.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB