Tipy a rady

Znáte nějakého food blogera?

Pokrm voní na stole. Ale jen se opovažte sáhnout po příboru a s chutí se pustit do jídla! Dnes už samotnému hodování neodmyslitelně předchází vyladěná fotografie, kterou je nutno sdílet na sociální síti.

Čím lepší a kompozičně propracovanější zátiší, tím více „lajků a followerů“. Co na tom, že jídlo nebylo třeba až tak chuťově dokonalé, hlavně že talíř zdobí aktuálně nejvíce in suroviny a „post“ tak ladí s momentálním „feedem“. 

Tak trochu se v předchozích pojmech začínáte ztrácet? Nejste sami. Dnešní svět se z velké části odehrává především na síti, ať už jde o módu, práci, zábavu nebo právě o jídlo samotné. Především mladší populace čerpá inspiraci na mnohých portálech, nicméně ani ne tak kvůli jedinečným receptům jako spíše kvůli chytlavosti samotných příspěvků (neboli postů).

Proto je přitažlivost gastronomických fotografií skutečně zásadní. Ovšem to není nic nového, je přece dobře známo, že jíme především očima, a proto se většina food blogerů snaží cílit na netradiční a dobře vypadající lahůdky, aby tak zaujali a udrželi si své sledující (neboli followery). 

Jak si vybrat food blogera?

Rádi také zkoušíte něco nového a čas od času zabřednete do vod výběrové gastronomie? Pak je určitě dobré pár těchto food blogerů sledovat. Jak si ale vybrat? Jak poznat ty, kteří vám doporučují skutečné pochoutky a nebazírují pouze na dobrém záběru kvůli sledovanosti? Jestliže si dobře vyberete, můžete se těšit na tipy z kuchyně tuzemské či z různých koutů světa. Výjimkou nejsou ani recepty, které si můžete vyzkoušet v pohodlí vlastního domova, a zakusit tak chuťová spojení, o kterých by se vám běžně ani nezdálo.

Podle chuti

Nejprve je důležité zaměřit se na osobní životní styl. Jste vegetarián či zarytý masožravec? Uvažujete již dlouho o paleo stravě nebo vás baví především raw kuchyně? Vaříte nejčastěji zahraniční pokrmy nebo si potrpíte na českou klasiku? Ať už vás zajímá cokoliv, ze současných food blogů si jistě vybere každý. Od jednotlivých druhů kuchyní, přes různé typy stravování, dietní omezení, až po famózní způsoby úpravy pokrmů. Zapátrejte a vyberte si takového blogera, který cílí právě na to odvětví, které vás zajímá. Jelikož tito lidé mezi sebou velice často spolupracují, dostanete se přes něj s největší pravděpodobností i k dalším jemu podobným, tím si svou škálu snadno rozšíříte. 

Oblíbenost hraje roli

Podle počtu sledujících, sdílení a kladně ohodnocených fotografií a článků ve většině případů poznáte znalého a úspěšného autora. Ano, ne vždy to musí být stěžejní kritérium, ovšem jejich popularita pramení z kvality příspěvků, díky kterým fanoušci dané osoby zkoušejí recenzované produkty na vlastní kůži (nebo přesněji na vlastní chuťové pohárky), proto je mohou doporučit a tím pozitivně kvitovat volbu onoho blogera. A takto se jeho základna spokojených sledujících rozšiřuje.

Čtěte komentáře

Nenechte se opít rohlíkem a čas od času procházejte také výroky a komentáře pod články či fotografiemi. Platí to zvláště v případě, pokud se například do doporučované restaurace hodláte vydat. Jak již bylo zmíněno, hlavně na Instagramu se udělují lajky především za pouhý vzhled obrázku. Nicméně ten může mnohdy klamat. Proto si rozklikněte názory pod příspěvkem a čtěte. Od jiných, kteří si rovněž produkt či podnik sami vyzkoušeli a na rozdíl od influencerů nejsou značkou sponzorováni, což může být mnohdy také zavádějící. 

I kritika je důležitá

Každý správný a zásadový bloger čas od času přidá i rozumnou kritiku. Jestliže mu zkrátka něco nechutná či nesedí, jde s pravdou ven i přes již zmiňovaný sponzoring. Proto pokud narazíte na takového, který stále jen chválí a jeho platformu obývá jedna značka za druhou, přičemž mnohé aspekty mluví proti, zpozorněte. Pravděpodobně jde jenom o někoho, kdo si nechá platit tučné sumy za reklamu, aniž by avizovanou věc sám vyzkoušel nebo byl spokojený.

Originalita a péče

Každý úspěšný bloger má většinou nějaký svůj jedinečný styl či znak, kterým se prezentuje. Na fotografiích si dává záležet a přispívá smysluplně a poutavě. Udržuje si standard a frekvenci příspěvků tak, aby sledující bavil a vždy něčím zaujal. 

Na závěr, řiďte se vlastním citem. Když se vám příspěvky líbí, rádi se k dotyčnému vracíte a zkoušíte jeho recepty či doporučované podniky, se kterými jste vždy spokojeni, není co řešit. Takový jedinec vám potom může být skvělou inspirací v poznávání široké gastronomie či v lecčem dalším. 



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB