Tipy a rady

Trávník jako v anglické zahradě

Trávník jako v anglické zahradě

Zelený travnatý koberec je samozřejmě nejen pastvou pro oči, ale také velice příjemným místem pro hry či relaxaci. Není však vůbec jednoduché ho vytvořit a udržovat, proto si přečtěte naše rady, jak trávník založit, hnojit a sekat.

Jak založit nový trávník?

  • Pořádně hluboko prokypříme půdu (hlavně u novostaveb, v jejichž okolí je zem velmi tvrdá).
  • Půdu doplníme o kvalitní trávníkový substrát nebo směs rašeliny a křemičitého písku.
  • Pomocí smyků, bran nebo roštů důkladně urovnáme terén.
  • Odstraníme kameny.
  • Vysejeme kvalitní travní směs.
  • Osivo jemně zapravíme do půdy nebo posypeme substrátem.
  • Terén uválcujeme – zatlačíme osivo do půdy a obnovíme vzlínavost vody.
  • Vysetý trávník (pokud neprší) neustále vlhčíme, do doby, než vzejde (7–21 dnů podle druhu vysetých trav), pak frekvenci závlahy snížíme.
  • První seč provedeme při výšce stébel 8 cm, ustřihneme maximálně jednu třetinu listu.
  • Na jaře sekáme trávník každé 4 dny, od léta jednou za týden.

Jarní ozdravná kúra

Než sluníčko nechá trávník zazelenat, pustíme se do řádné údržby. Z povyrostlé trávy se vše mnohem hůře vyhrabává. Nejdříve bychom měli z trávníku odstranit mech a listy. Při prořezání, tzv. vertikutaci, se ostrými nožovými hroty protrhne plsť vytvořená na povrchu půdy. Ta brání přístupu vody, vzduchu a živin k travním kořenům. Současně se poruší kořínky trávy, což je povzbudí k větvení. Na tuto práci se používají prořezávací neboli vertikutační hrábě s dlouhou násadou, na větší plochy lze koupit nebo půjčit účinnější motorový vertikutátor.

V každém případě je nejlepší trávník prořezávat, když je půda suchá. Narušenou plsť pak spolu se suchým mechem z trávníku vyhrabeme hráběmi. Důležité je pro trávník také pravidelné provzdušnění, aerifikace. Jinak trávníky znovu zarůstají mechem nebo se vytvářejí mezery v zeleném travním porostu. Provzdušnění se provádí rycími vidlemi, speciálními provzdušňovacími vidlicemi, válcem s jehlicemi nebo motorovými aerifikátory. Do trávníku vyrývají hustou síť děr, asi 10 cm hlubokých, a vyhazují vyrytý materiál na povrch. Vzniklé otvory je nejlepší zasypat pískem, který je sice uzavře, ale do půdy propouští vzduch, vodu a živiny. Nelekejte se, když pak bude trávník vypadat hůře než na začátku. Plody své práce budete sklízet už za několik týdnů, kdy vyraší nové a zdravé travní výhony.

Pokud máte chudou a kyselou půdu, zkuste ji upravit vápnem. V příliš stinných koutech, kde se mech objevuje pravidelně, je rozumné trávu nahradit jinou rostlinou vytvářející koberec. Případně tam můžete založit koberec z mechu.

Trávník potřebuje nakrmit

Aby byl okrasný trávník hustý a sytě zelený, potřebuje dodávat ve velkém množství především dusík, ale i ostatní živiny. Hnojením trávě zároveň pomůžeme, aby se lépe prosadila proti plevelu a mechu. Předejdeme tak i problémům s chorobami.

V prodejnách COOP máme speciální přípravek z naší řady FORTEL – trávníkové hnojivo proti mechu. Je to vysoce koncentrované dusíkaté hnojivo s obsahem síry a železa. Dusík dodá trávníku sytě zelenou barvu a železo omezí další růst mechu. Toto hnojivo tak celkově podpoří silný a zdravý růst trávníku.

Nejdůležitější je hnojení hned na počátku vegetačního období, tedy zjara. Nejprve trávník poprvé posečme, při zatažené obloze ho pohnojíme. (Při jasné obloze by hnojivo v kombinaci se slunečními paprsky trávu spálilo). Po hnojení by měla následovat důkladná zálivka.

Druhé hnojení provádíme v květnu až červnu. Pokud chceme trávníku dopřát opravdu nejlepší péči, aplikujeme třetí hnojení v srpnu. Tehdy by neměl být hlavní složkou hnojiva dusík, ale draslík, který ochrání trávník před působením mrazů. V září (při teplém podzimu začátkem října) naposledy posekáme trávu a pohodíme slabou vrstvou kompostu, do jara se z něj uvolní většina živin.

Sekání je základ

Na jaře sekáme až dvakrát týdně, protože tráva má toto období zakódované jako období růstu. Pak už to stačí jedenkrát týdně. Výška trávy by se po sekání měla pohybovat mezi 4 až 6 cm, takže když opět povyroste o 4 až 5 cm, musíme vzít sekačku do ruky znovu. Ozdobný trávník má rád ještě kratší sestřih, podle charakteru půdy 2,5 až 4 cm. Během období horka a sucha by se měl trávník nechávat o 1,5 cm vyšší, aby se zabránilo vysušení půdy. Pokud tráva přerostla, musíte ji posekat nadvakrát. Nejdříve na poloviční výšku a po několika dnech znovu.

Kořeny mnoha trav nesahají příliš hluboko, což znamená, že déletrvající sucha dávají trávníku pořádně zabrat. Jakmile ho část suchem zežloutne a zhnědne, už jen těžko doroste do plné krásy. Proto je pro krásně zelený trávník důležitá pravidelná a vydatná zálivka. Bez ní se během slunečních letních dnů krásně zeleného trávníku nedočkáte.

Pravidelné sekání, hnojení a zalévání řadu plevelů dokáže odradit. Jestliže se přesto objeví, můžete je po jednom vytrhávat rukou nebo speciálním nástrojem. Některé plevele jako pampeliška mají dlouhé kořeny, které je potřeba vytáhnout celé.

Nezmíráte-li touhou po dokonalém anglickém trávníku, můžete některé z plevelů v trávníku ponechat. Sedmikrásky či jetel přece vypadají hezky.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB