Tipy a rady

Učíme se fotografovat

Že ani amatérské fotografování není žádná legrace, jistě potvrdí mnozí z vás. Jak se tedy vyvarovat všemožných peripetií a docílit originálních snímků? Přečtěte si naše rady a uvidíte, že vaše fotky budou jedna radost.

Naše doporučení pro fotografy amatéry

Zejména v případě organizovaného zájezdu doporučujeme vzít si s sebou pouze jeden fotoaparát. Nutno počítat s tím, že na prohlížení panoramat je málo času, a při strkání se o nejlepší místa se spolucestujícími není úplně nejideálnější ještě střídat dva fotoaparáty s pěti objektivy. Ovšem odvaze se meze nekladou.

Pokud chcete mít na focení klid, nejlépe choďte před skupinou nebo za ní. Budete mít více příležitostí zachytit obrázky, kterých si ostatní za poklusu nevšimnou, a hlavně je menší pravděpodobnost, že vám někdo nežádoucí bude “lézt do záběru”. Ideální je, můžete-li se od skupiny odpojit a nasáknout do snímků atmosféru města při potulování se uličkami, pozorujíce místní obyvatele při obyčejných každodennostech. Tady je důležité fotit “otevřeně”, neplížit se s foťákem za zády jako paparazzi. V některých zemích byste se totiž mohli se zlou potázat. Proto je nezbytné dávat si pozor na jakékoli odmítnutí a respektovat ho.

Jste-li fanoušci “zběsilého focení” z autobusu či auta, je třeba dávat si pozor na poškrábaná, špinavá okna nebo odlesky od sluníčka. V tomto případě je skutečně lepší použít techniku digitální.

A malá rada na závěr: taková obyčejná fotobrašna zachránila už nejeden luxusní aparát, takže bez ní ani ránu!

Další rady pro fotografování:

Neumisťujte kompozici fotografie přesně na střed. Všimněte si, že i obličeje modelek na obálkách časopisů jsou obvykle v pravé horní čtvrtině a často směřují lehce dovnitř plochy. Existují však výjimky, kdy je právě umístění na střed velmi působivé.

Časně ráno (před východem slunce) a pozdě odpoledne (po jeho západu) bývá světlo nejlepší, proto si přivstaňte a zůstaňte i déle venku. Při ostrém poledním slunci raději nefoťte, jen zkoumejte krajinu.

Nikdy se nespokojte s tím, co vidíte napoprvé v hledáčku. Přejděte na jiné místo, lehněte si na zem, najděte jiný úhel.

Nebojte se při fotografování krajiny či nějaké věci použít i záběr na osoby. Dodají výslednému snímku měřítko. Buďte však zároveň obezřetní při umisťování prvků do popředí – neměly by zastiňovat hlavní motiv fotografie a rozptylovat divákovu pozornost.

Neustále pátrejte po detailech, jako je například list spadlý ze stromu. Takový prostý záběr vypoví o místu přinejmenším stejně jako širokoúhlý záběr.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB