Sv. Václav je jednou z nejznámějších osobností český dějin. Jde o symbol české státnosti a patrona Čech a Moravy.
Tento český kníže a světec byl zavražděný 28. září roku 935 (nebo 929 – historické prameny se různí) ve Staré Boleslavi. Byl zabit na příkaz svého mladšího bratra Boleslava.
Den sv. Václava je od roku 1951 památným dnem. Ovšem jako státní svátek ho máme teprve od roku 2000.
Jak jsme si uvedli, den sv. Václava je státním svátkem, takže většina lidí má tento den pracovní volno. To ale neznamená, že musíme sedět doma a dívat se na televizi. Pokud chceme sobě či dětem připomenout tuto významnou osobnost české historie, můžeme podniknout několik zajímavých výletů. Dejme si alespoň tři tipy:
Jezdecká socha sv. Václava je dílem Myslbeka a je asi tím prvním, co se nám vybaví, řekne-li se Václavské náměstí. Socha stojí v horní části náměstí. Zde se lidé setkávají k různým manifestacím, ale i za soukromými účely. Václavské náměstí má rozlohu cca 45 000 m2.
Budete-li už v Praze, můžete se zúčastnit i dalších připomínek a oslav sv. Václava. Tento den se koná například Svatováclavský koncert v katedrále sv. Víta na Pražském hradu či Svatováclavské vinobraní.
Jde o nejstarší poutní místo spojené se svatováclavskou tradicí. Bývalé město najdete v okrese Praha-východ a je částí souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.
Prohlédnete si tu baziliku sv. Václava, která vznikla v místech, kde měl být zavražděn a pohřben sv. Václav. Kromě toho zajděte do chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Nachází se v něm ojedinělá památka, kterou je Palladium země české. Je to malý kovový reliéf ze 14. století.
Na počest Dne sv. Václava se konají i různé svatováclavské slavnosti po celé České republice, například v Kutné Hoře, Českém Krumlově, na hradě Hukvaldy, na hradě Okoři atd.
A jak vy se chystáte prožít Den sv. Václava?