Tipy a rady

Sušené květiny pro náš domov

Sušené květiny pro náš domov

Jaký dárek ženy vždy potěší? Bezesporu jsou to květiny, a to řezané i ty v květináči. Ovšem jen když se o ně staráme. Pokud máte ke květinám více než laxní přístup, máme pro vás osvědčený způsob, jak se květinami kochat, aniž byste se o ně museli starat. Usušte si je!

Sušené květiny jsou u nás stále oblíbené. Jejich výhodou je, že se z nich můžeme radovat celý rok. V době, kdy jsou čerstvé květiny dostupné pouze v květinářství, sušené květiny splní svůj účel. Lze je různě aranžovat i s použitím přírodního a barveného materiálu. Nabízíme několik rad jak nejlépe květiny usušit a vytvořit z nich vkusné dekorace. A pokud nejste úplné nemehlo, zvládnete to!

Vyběhněte na louku

Sbírejte celý rok bylinky a trhejte kytice lučních květů. Když se jich nabažíte, usušte je. Z nich pak vytvořte kytice, které můžete naaranžovat třeba do košíků, džbánů nebo misek. Suché květy mají své přirozené kouzlo spočívající v jejich atraktivním vzhledu. Květiny na sušení sbíráme právě rozkvetlé nebo těsně před rozkvětem. Jen tak si uchovávají tvar a barvu. Vhodná doba sběru je před soumrakem nebo ráno, až oschne rosa. Rozhodně by měly být suché. Mají-li na sobě kapky rosy, necháme je oschnout ve váze s troškou vody. Rostliny určené k sušení zpracováváme co nejdřív a usušené je uložíme do krabic. Pak z nich můžeme tvořit aranžmá kdykoliv.

Co sušit?

K nejběžnějším druhům vhodným k sušení patří letničky: různé slaměnky, limonky, černucha damašská, ostrožka, laskavec, nevadlec, měsíčnice, zaječí ocásek. Z trvalek nezapomeňte na řebříček, mochyni, růži, hortenzii, plamének a další. K dekorativním účelům se však hodí i nejrůznější plody, např. okrasná tykev. Z přírody si můžeme přinést větvičky s plody trnky, šípky, jehličnany s šiškami.

Jednotlivé druhy květin sušíme postupně během celého roku. Sem tam si koupíte nebo dostanete karafiát, gerberu, růži a máte dostatek na výběr při tvorbě dekorací. Každá rostlina ovšem potřebuje usušit tak, aby zůstala barvou i tvarem co nejvíc podobná té původní. Správně usušené rostliny není nutné nijak impregnovat ani přibarvovat. Tím by jejich přirozený vzhled utrpěl.

Jak sušit?

Pro sušení nejsou vhodné květiny navlhlé a netrháme je ani krátce po dešti. Rozhodně si domů nenoste květy s hnědými skvrnami. Utrženým květům okamžitě dopřejte péči, kterou potřebují. Zavěste je květem dolů na tmavé a suché místo, kde proudí vzduch. Pokud máte květin větší množství, odneste je na půdu nebo je nechte třeba v altánu nebo v pergole. Rozhodně je nenechte na přímém slunci. Květy by úplně ztratily barvu a prudkým usušením by se rozpadly.

Zkuste silikagel, mikrovlnku, prací prášek nebo písek

Květy se dají sušit i v horkém písku, v mikrovlnné troubě nebo v jemnozrnném silikagelu, který do sebe vstřebává vlhkost. Nevýhodou je zdlouhavé sušení a křehkost usušených květů, které by si zato měly nejvěrněji zachovat svoji původní barvu. Chemické vysoušedlo silikagel koupíte v některých specializovaných hobby prodejnách. Do těsnící dózy nasypte asi třícentimetrovou vrstvu tohoto přípravku, položte do něj ustřižené živé květy, opatrně je celé dokonale zasypte silikagelem a nádobu uzavřete. Doba sušení závisí na velikosti květu a obsahu vody v něm. Sušení v silikagelu můžete urychlit v mikrovlnné troubě, nesmíte ale samozřejmě použít plechovou nádobu.

Květy i silikagel vložte do nádoby určené pro ohřev v mikrovlnce. Vedle ní postavte sklenici s vodou a mikrovlnnou troubu nastavte raději na nižší teplotu i na kratší dobu ohřevu. Nezbude vám než experimentovat. Počkejte, až vše vychladne, pak zkontrolujte stav květin a podle potřeby proces zopakujte. Ideální je vyzkoušet si tuto metodu na jednom květenství a pak už teplotu i čas nastavovat automaticky. Usušené květy musíte ze silikagelu vyndavat opatrně a jemné granule odstraňovat štětečkem. Je to piplačka, ale výsledek stojí za to.

Někteří experimentátoři k sušení vyzkoušeli i prací prášek a na různých diskusních webech předvádějí své zdařilé výsledky. Dodávají, že nejenže květiny v prášku usuší, ale ještě v něm pak vyperou prádlo. Podobně můžete vyzkoušet i horký jemný sklářský křemičitý písek, postup je opět podobný jako u silikagelu. Uchovat květiny lze také glycerínem.

Tento proces závisí na schopnosti rostlin nasát vodu, proto takto uchováváme květiny v polovině vegetačního období. Uvadlé rostliny roztok nenasávají v takové intenzitě. Výhodou je, že se květiny uchovají po delší dobu a usušený materiál je ohebný a lesklý. Postup je jednoduchý. Jeden díl glycerínu smícháme se dvěma díly horké vody. Roztok nalijeme do nádoby, aby voda sahala do výšky dvaceti centimetrů. Do roztoku vložíme stonky květin.

Proces sušení trvá dva až pět týdnů, záleží na velikosti a struktuře květin. Podle potřeby roztok do nádoby doléváme.

Úpravy některých květů pro aranžování

Máte usušeno a můžete aranžovat. A jak na to? Profesionální dekoratéři sušené květy s dost silnými stonky zapichují tak, jak jsou. Sušené květy se slabými stonky navazují na drát nebo přichytnou drátem ke kolíku. Sušené květy bez stonků přichytávají špendlíky, drátkem, sponkami nebo lepidlem. U řezané rozvité růže se okvětní plátky propichují drátkem. Květy tulipánů , které jsou hodně choulostivé, se propichují lodyhou, stejně jako květy hyacintu.

Naaranžujte květináč suchými květinami

Na jednoduše ozdobný květináč potřebujete aranžovací hmotu (pěnu), kokosové vlákno, nůž, květináč a suché květiny.

Pro aranžování jsou nejlepší květináče z přírodních materiálů, které naplníme aranžérskou hmotou. To uděláme tak, že se z ní snažíme vyříznout válec o průměru květináče a poté jej dole seřízneme, abychom jej mohli do květináče usadit. Pokud jsou někde škvíry, zaplníme je zbytky hmoty. Pak posadíme na hmotu kokosové vlákno nebo jej můžeme použít až nakonec a květiny jím proplést. Do takto připraveného květináče zapichujeme suché květiny. Je lepší si představu namalovat na papír, abychom věděli, co se nám kam vejde. Můžeme tvořit kulatý květináč, kdy postupujeme tak, že nejvyšší květiny jsou vzadu a snižujeme je směrem dopředu. V obdélníkovém květináči můžeme květiny rozložit i na více těžišť.

Pokud se vám aranžování zalíbilo a začalo vás bavit, je to skvělé. A nemusíte mít příliš šikovné ruce. Jen ten pocit, že jste něco krásného vytvořili, vám udělá radost.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB