Za zhruba tři desetiletí, kdy se i u nás využívají ke krmení domácích miláčků granule, došlo nejen k velkému pokroku v jejich kvalitě, ale i specializaci. Na trhu je dnes velká škála granulovaných krmiv.
„Za nejdůležitější považuji hledisko věku,“ potvrzuje MVDr. Dagmar Caltová. „Jinak krmíme šťěňátka ve stáří do třech měsíců, jinak do půl roku, kdy končí výměna zubů. To je důležitá etapa v životě šťěněte, ve které potřebuje značné množství vápníku a fosforu. Jinou stravu vyžadují malá plemena od 6 měsíců do jednoho roku, která dokončují fyzický růst poněkud dříve, jinou střední, velká a obří plemena, u nichž někdy růst končí až ve třech letech.“
Po ukončení růstu by se mělo psům dávat krmení pro dospělá zvířata. Rozděluje se ovšem podle zátěže. Speciální druhy jsou pro zvířata, která mají zvýšenou fyzickou aktivitu, jsou například vedena sportovně.
„Od sedmi let, kdy začínají zvířata stárnout, je pak třeba podávat krmiva senior řady. Potřebují krmiva s menším podílem bílkovin, které mohou ve vyšším věku zbytečně zatěžovat ledviny a způsobovat zdravotní problémy. Další kapitolou jsou zvířata, která mají sklony k nadváze. Existuje i celá řada tzv. obezity granulí – na zhubnutí, ale i na udržování hmotnosti,“ vypočítává doktorka Caltová.
Na trhu jsou i další speciality – například granule, které jsou speciálně připravované, aby psům čistily zuby, granule pro březí a kojící feny, pro pejsky, kteří mají nějakou alergii, nebo pro ty, kteří jsou celkově oslabení.
Další možností, jak krmit zvířata, je vařená strava. Pro psy by mělo zhruba jednu třetinu dávky tvořit maso, zejména drůbeží nebo ještě lépe jehněčí. Druhou třetinu by měly tvořit přílohy, například celozrnné těstoviny, vločky, rýže.
„Dokonce se v současnosti znovu mluví o bramborách. Říkalo se o nich v posledních letech, že nejsou pro psy stravitelné. Dnes se od této teorie upouští.
Páníčkové by také rozhodně neměli zapomínat na zeleninu (listovou i kořenovou), která by měla tvořit poslední třetinu dávky. Velice prospěšná je mrkev. V syrovém stavu jako zdroj vlákniny. Pokud je nastrouhaná a orestovaná na tuku, vyloučí spoustu vitamínu A, který psi potřebují pro dobrý zrak, kvalitní pokožku a sliznice a případně i na zvýraznění barvy. Vařená mrkev pak působí dieteticky na střeva.“
Obecným trendem dnešní doby je návrat k původní stravě šelem, a to jak u psů, tak u koček. „Někteří chovatelé začínají krmit tak zvaný BARF. Je to zkratka, která vznikla z anglického Bone and Raw Food (kosti a syrová potrava). Obsahuje čistou svalovinu, ať už rybí nebo nějakého přežvýkavce, mohou tam být rozemleté kosti, které jsou velkou zásobárnou fosforu a vápníku, a do toho se dává zelenina. Přidává se nasekané čínské zelí, hlávkový salát, mrkev, celer, petržel,“ přibližuje veterinářka
Zdůrazňuje zároveň, že pokud se psovi podává vařená strava nebo BARF, je třeba podávat ostatní vitamíny a stopové prvky ve formě tablet nebo prášku. Alespoň dvakrát do roka udělat psovi speciální kůru.
„Jak kvalitně pejska krmíme, poznáme nejen podle kvality srsti a celkové kondice, ale i na exkrementech. Trus by měl být kompaktní, hnědý, ani světlý, ani černý, středně hnědý, tvarované šištičky od začátku až do konce vylučovacího procesu.“
Někdo si je oblíbil, jiný je zavrhuje. „Čistá svalovina vařená nebo syrová vždy působí úplně jinak než maso konzervované. Doporučuji proto při výběru dbát, aby v konzervě byl co největší podíl masa, svaloviny,“ zdůrazňuje odbornice.
V COOPu ví, jak je důležité dávat domácím mazlíčkům kvalitní krmení, proto vznikla speciální privátní řada s názvem AXI – krmivo pro psy a kočky.
Krmivo AXI pro kočky najdeme ZDE a krmivo AXI pro psy objevíme ZDE.
Vybírat si můžeme jak kapsičky a granule, tak i speciální masové knedlíčky, jerky či jiné pamlsky!