Tipy a rady

S pejskem k veterináři a k holiči

S pejskem k veterináři a k holiči

Pokud se chystáte pořídit si domácího miláčka a řešíte otázky typu “Jak často s ním mám chodit k veterináři?” nebo “Jak často ho nechávat stříhat?”, popřípadě “Co dělat, aby se návštěvy veterináře tak nebál?”, čtěte s námi.

Nového pejska musíme odčervit a očkovat

Pokud jste si právě pořídili pejska, což je nejčastější obyvatel našich domácností ze zvířecí říše, vězte, že k veterináři půjdete hned třikrát za sebou, a to v rozmezí zhruba tří týdnů. Mazlíčka je třeba odčervit a očkovat. Pokud je zdravý, další návštěva vás čeká zase za rok. To je totiž pravidelná lhůta pro další následující očkování. S každým z nich uskuteční zvěrolékař vždy i preventivní prohlídku pejska.

Pokud váš mazlíček patří mezi ty, kteří návštěvu u veterináře špatně snášejí, a ptáte se, jak mu to usnadnit, je odpověď poměrně složitá. Co se týče čekání v čekárně před ordinací, je dobré, pokud máte tu možnost, vzít s sebou přenosnou tašku, kterou psi i kočky vnímají jako svoje území a cítí se v ní bezpečně.

Popřípadě nějakou oblíbenou hračku. Těch je na trhu dostatek. Pro psy jsou to například žvýkací kosti, uzle na hraní, či latexové pískací hračky, které dobře zabaví a odvedou pejskovu pozornost. Pro kočky se nabízí například různě velké pěnové míčky, látkové hračky v různých barvách anebo hračky na gumičce.

Psi i kočky jsou vnímaví a pamatují si. Pokud se jim v ordinaci stane, což se většinou opravdu stane, něco nepříjemného, spojí si toto místo s nepříjemným pocitem a nebudou tam chodit rádi. Učit je proto nějaká speciální cvičení nebo povely nemá smysl. Stejně si postaví hlavu a bude to pravděpodobně ještě horší. Nejlepší, co pro své čtyřnohé kamarády můžete udělat, je vlídně na ně mluvit, uklidňovat je. Pokud to zákrok dovolí, na nějaké části těla je držet, aby cítili, že jste s nimi.

A jde se k psímu holiči…

A odpověď na otázku ohledně stříhání a zastřihování? Žádná univerzální neexistuje. Záleží především na rase. Někteří psi jsou ze hry automaticky. U těch, u kterých je stříhání zvykem, záleží pouze na majiteli, jestli bude následovat tradice, nebo ne. Žádný chovatel by ale neměl opomínat stříhání drápků a trhání chlupů z uší. Nejlepší je kontrolovat jejich stav pravidelně a vykonávat to podle potřeby. Ani tady nelze určit žádné pravidlo.

Zkrátka, pořízení domácího mazlíčka je investice. Času, citu a také peněz. Ale věřte, že vám to vrátí. Kdyby ničím jiným, už svou přítomností. A to přece stojí za to!



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB