Tipy a rady

Rozkvetlé balkony

Poslední desetiletí přinesla do pěstování balkónových květin mnoho nového. Nejen že se každým rokem rozšiřuje sortiment o nové druhy a odrůdy, ale také jsou na trhu nové substráty, hnojiva, nabízí se jednoduché způsoby zavlažování.

Jedny krásky milují slunce, druhé stín

Ještě než začneme s osazováním truhlíků, musíme uvážit, na jaké místo květiny umístíme. Zda se jedná o balkón otočený na jižní stranu, kde slunce pálí celý den, nebo jde o balkón severní, který je po většinu dne v polostínu či úplném stínu. Podle toho pak vybereme vhodné květiny – některé slunce milují, jiné upřednostňují stín.

Pozor dáváme i na to, zda květiny umístíme na zábradlí balkónu nebo budou stát v blízkosti bílé zdi. Ta se totiž vlivem slunečních paprsků rozpálí a květiny pak trpí velkým horkem. Dalšími vlivy, které mohou ovlivnit pěstování balkónových květin, jsou déšť a vítr. Pokud budeme truhlík umisťovat na balkónové zábradlí, dáme jej raději z vnitřní strany – zabráníme přemokření v době deště a možnému pádu v případě silného větru.

Na slunných místech se skvěle vyjímají nejen dobře známé balkónovky jako jsou muškáty, petúnie a sporýše neboli verbeny. Také drobnokvěté minipetúnie (Milion bells) či ostruhatka (Diascia) se rozrostou v bohatě kvetoucí koule. Vějířovka (Scaevola) tvoří modré lampiony květů, dvouzubec (Bidens) zase zlatožluté. Na slunci se bude dařit i osteospermu, vitálce, molici, surfínii, gazánii, kopretinám nebo bacopě či lobelkám. Krásná je i všelicha se sedmikráskovitými květy v barvě modré, růžové nebo bílé. V každém případě počítejte s dostatečnou zálivkou, protože rostliny na slunném stanovišti rychleji vysychají.

Rostliny vhodné i do polostínu, tedy například na východ nebo západ, jsou petúnie, lobelky, vitálky, ostruhatky a verbeny.

Ve stínu sice většina rostlin nekvete tak bohatě jako na slunci, existují ale i výjimky. Například  netýkavky (Impatiens), fuchsie a begonie (skupina Semperflorens – malé begonie s vláknitými kořeny, nebo hlíznaté druhy s velkými barevnými květy). Zajímavě působí i rostliny s nápadnými listy, jakou jsou kapradiny, hosty, břečťan nebo bakopa.

Některé spolu nekamarádí

Truhlíky nebo nádoby můžeme osázet pestrobarevně nebo v jednom barevném tónu. A vedle kvetoucích rostlin přidat i takové, které jsou okrasné listem. Vhodné jsou například molice (Plectranthus) s bílo-zelenými masitými listy, které odpuzují hmyz, smil (Helichrysum petiolare) se šedým plstnatým vzhledem, starček se stříbrně šedivou barvou, pochvatec (Coleus blumei), který díky svému barevnému odstínu vynikne i v polostínu.

Pokud se rozhodneme osázet truhlíky několika druhy balkónovek, je důležité tyto druhy vhodně zkombinovat tak, aby měly alespoň přibližně stejné nároky jak na umístění, tak na zálivku. Pokud se potřeby jednotlivých druhů zásadně rozcházejí, nečekejte úspěch. Nejlépe uděláme, pokud se při výběru rovnou obrátíme na prodavače, aby pomohl s výběrem vhodné kombinace.

Výsadba chce svoje

Květiny a rostliny můžeme sázet do různých druhů nádob a truhlíků, např. z terakoty, glazované keramické, plastové, dřevěné nebo kovové. Musí však mít otvory ve dnu, které slouží k odtékání přebytečné vody. Otvory přikryjeme hliněnými střepy nebo oblázky.

Zahradnickou zeminu nebo kompost smíchaný s trochou písku nejprve naplníme do nádoby tak vysoko, aby kořenový bal nejvyšší rostliny, postavíme-li ji na zeminu, dosahoval asi 3 cm pod okraj nádoby. Zeminu lehce přitiskneme.

Začneme s vysazováním největších a nejvyšších rostlin uprostřed nádoby anebo v pravidelných rozestupech. Přidáme trochu zahradnické zeminy, aby rostliny pevně stály. Rozmístíme ostatní rostliny. V době květu by měly být všechny květy dobře vidět. Vysadíme i přepadavé rostliny. Dbáme při výběru barev květů na harmonický vzhled.

Doplníme zbývající zeminu mezi rostliny. Pevně ji stiskneme prsty. Mezi povrchem země a vrchním okrajem nádoby by měl zůstat asi 3 cm vysoký okraj pro zalévání, který vždy naplníme vodou. Voda se vsákne do půdy, přebytečná odteče spodem.

Při přesazování do nové zeminy nemusíme rostliny nějakou dobu přihnojovat, protože zemina určité množství hnojiv obsahuje. Další hnojení provádíme nejdříve čtyři týdny po přesazení. Pro zdravý vývoj rostliny je samozřejmě důležité zvolit substrát vhodný pro daný druh.

Malé rady pro velkou radost

  • V zahradnictví či v obchodě vybírejte jen zdravé a silné rostliny. Malé rostliny sice koupíte za výhodnou cenu, ale musíte počítat s tím, že bude chvilku trvat, než vám zaplní truhlík a bohatě vykvetou.
  • Při výběru truhlíku nebo nádoby pro balkónové rostliny myslete na to, že musí být dostatečně hluboké pro kořenový systém rostlin. Nejvhodnější jsou truhlíky 15 cm široké, 15 cm vysoké a 40, 60 nebo 80 cm dlouhé. Každá nádoba by také dole měla mít otvory, aby mohla voda odtékat do podmisky.
  • Vyplatí se  investovat do truhlíků s knoty nebo s jiným principem zajišťujícím substrátu i během letních úpalů alespoň mírnou vlhkost. Současný trh nabízí i nádoby a truhlíky se samozavlažovacím systémem, který péči o rostliny usnadňuje. Není pak nutná každodenní zálivka a vy můžete bez výčitek odjet na víkend či na dovolenou.
  • Zemina a speciální substráty určené k výsadbě balkónových rostlin jsou obohaceny o hnojiva a základní živiny. Pro přilepšení můžete do substrátu ještě přimíchat granulované, pomalu rozpustné hnojivo, které bude během letní sezóny rostliny postupně přiživovat.
  • Nepoužívejte do truhlíků zeminu ze zahrady. Může obsahovat choroboplodné zárodky a navíc stejně nemá dostatek živin, které rostliny potřebují, aby bohatě kvetly.
  • Truhlíky se mají osazovat až po “zmrzlých”, tedy v polovině května. V posledních letech jaro po zimě nastupuje velmi energicky, a tak láká k osázení dříve. Je to však riskantní.
  • V červnu a v září stačí truhlíky zalévat jednou denně (ráno, když jsou květiny vychladlé), za horkého léta dvakrát denně (ráno a pozdě večer). Květinám svědčí odstátá voda.
  • Velmi důležité je odstraňování odkvetlých květů i se stopkou. Kromě ochrany před houbovými chorobami zajišťuje násadu nových květů a zabraňuje vyčerpání rostlin tvorbou semen.
  • Každodenní pozorná prohlídka a sledování rostlin předchází škodám, které způsobují choroby a škůdci. Počínající onemocnění či napadení škůdci je zpočátku vždy lokalizováno na velmi malý prostor, který snadno ošetříte. Stačí včas sáhnout po nůžkách nebo ostrým proudem vody z mlžičky spláchnout nepříjemný hmyz.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB