Minaret (neboli Turecká věž) je nejstarší rozhlednou v České republice. Byla vystavěná v letech 1797 – 1802 v okrese Břeclav. Najdeme ji v Lednicko-valtickém areálu. Pokud jste v něm někdy byli, jistě víte, že kromě Minaretu za bližší průzkum stojí především Lednice – jeden z nejkrásnějších zámků v České republice. Právě zámeckým parkem se dostanete k rozhledně.
Minaret je vystavěn v maurském stylu a postavit ho nechal Alois I. z Lichtenštejna (nejstarší syn knížete Františka Josefa I.).
Výstavba rozhledny nebyla jednoduchá. Stavělo se z těžkých kamenných kvádrů a práci ztěžoval močálovitý povrch půdy.
Rozhledna měří 62 m, má tři vyhlídkové ochozy a k tomu nejvyššímu se dostanete po zdolání 302 schodů. Konstrukce rozhledny je z betonu.
Kromě výhledu do okolí je zajímavá i spodní část Minaretu. Má osm místností, jež jsou bohatě zdobené orientálními ornamenty. Výzdoba vznikla pravděpodobně za přispění umělců až z arabských zemí. Na stěnách Minaretu jsou arabské nápisy. Jde o citáty z koránu.
Nejstarší rozhlednou vůbec je tedy Minaret. Pokud byste se však rádi pokochali nejstarší kamennou rozhlednou, vydejte se na Kleť. Její výška je 18 metrů a najdete ji na vrcholu hory Kleť – největším vrcholu Blanského lesa.
Zajímají vás právě ty nejstarší rozhledny? Dalšími jsou například Cibulka v Praze (z roku 1820), Krásný dvůr u Podbořan (1820) či například Gloreit v Průhonickém parku (1830).