Ačkoliv většina z nás do bankomatu chodí s „kreditní kartou”, tohle označení není správné! Mluvíme totiž o kartě, která je přímo spojena s účtem klienta. Finance tedy dotyčný čerpá přímo ze svého bankovního konta. Může utratit pouze obnos, kterým jeho účet oplývá, případně částku do výše povoleného kontokorentu. Taková karta se správně označuje jako debetní. Vyplatí se především pro výběr hotovosti z účtu. Při jejím používání v obchodech si banka účtuje za každou transakci poplatek.
Naopak při platbě kreditní kartou nepoužíváte své peníze, ale půjčujete si finance od banky či společnosti, která vám kreditní kartu vydala. Při placení touto kartou žádné poplatky za transakce neplatíte.
Nejsnazším způsobem, jak si pořídit kreditní kartu, je využít svého stávajícího účtu u některé z bank. Tehdy totiž není třeba dokládat platební morálku. Banka si sama z dostupných údajů rychle a jednoduše utvoří obrázek o vaší ekonomické situaci. Nejdůležitější podmínkou pro získání karty zůstává pravidelný příjem a s ním také schopnost splácení.
Než se rozhodnete pro tu kterou kreditní kartu, zkontrolujte, jaké možnosti nabízí konkurence. Získání karty je zpravidla zdarma, všímat byste si ovšem měli délky bezúročného období, ročního úroku i výše RPSN. Bonusové nabídky by tyto aspekty nikdy neměly převážit!
Pokud si dokonale přečtete podmínky spojené s užíváním kreditní karty, může pro vás být perfektním pomocníkem. Finance si můžete půjčovat takříkajíc zadarmo. Je jen třeba utracený obnos vrátit zpět v plné výši během bezúročného období. Samozřejmě je také možné splácet finance postupně podle podmínek banky. Tehdy musíte ke splátkám připočítat také úroky.
Kreditní karta se vyplatí i v případě, kdy ji používáte při placení v obchodech. Mnohé kreditní karty totiž poskytují zákazníkům určených obchodů nejrůznější slevy a výhody. Kreditní karta vám také může přinést pojištění kabelky, osobních věcí či nákupu. Další bankovní institut svým klientům nabízí kreditní kartu, která umožňuje využívat volání zdarma. Z každého nákupu provedeného kreditní kartou navíc mohou jít procenta zpět na váš účet penzijního připojištění.
K čemu se však rozhodně nevyplatí kreditní kartu využívat, to je výběr hotovosti v bankomatech. Tehdy vám totiž banka účtuje tučnou sumu za výběr samotný a dále nabíhají velké úroky již od samotného dne výběru.
Obdobně jako „kreditky” fungují také nákupní úvěrové karty. Ty poskytují všechny výhody i nevýhody jako karty kreditní, ovšem nejsou vydávány bankovními institucemi.
Existuje široká škála karet, které zvýhodňují věrnost zákazníka k prodejci. Čím více nakupujete, tím větší výhody pro vás plynou. A to ať už ve formě slev, dárků, nebo dokonce financí za každý nákup na váš účet. Mnohdy je výhodné propočítat si, zda se vám věrnost dané prodejně skutečně vyplatí. Nasbírané body nemusí vždy znamenat levnější zboží.
Bezkontaktní platební karty slouží k zaplacení finančních částek do 500 korun bez zadání kódu PIN, bez vkládání do čtecího zařízení či ověřovacího podpisu. Dá se tak s nimi platit mnohem rychleji – stačí pouhé přiložení karty k terminálu na pokladně.
Bezkontaktní karty nabízí již téměř všechny banky v ČR a současně také roste počet míst, kde je možné s nimi platit. Použití bezkontaktních karet je navíc nejen rychlé a pohodlné, ale i bezpečné. Svoji kartu totiž nemusíte dávat z ruky a nikdo cizí si tak z ní nemůže opsat údaje, které by mohl zneužít k neoprávněné platbě. Každá transakce nad částku 500 Kč je i u bezkontaktní karty ověřována přístupovým kódem PIN.
O výměnu svých kontaktních karet za bezkontaktní mohou klienti bank požádat buď zdarma nebo za velmi malý poplatek.
4 komentáře pro článek Používáte kreditní nebo debetní kartu?