Tipy a rady

Pořizujeme si pokojové rostliny

Pořizujeme si pokojové rostliny

Už malé děti se ve škole učí, jak nám zeleň díky fotosyntéze obohacuje vzduch kyslíkem. Velmi důležitou funkcí rostlin je rovněž čištění vzduchu od chemických látek, které se v místnostech uvolňují z řady zdrojů. Rostliny ale také produkují silice, které osvěžují a dezinfikují vzduch, což dobře působí na náš dýchací systém i psychiku.

Zelená radost

Můžete mít byt sebekrásnější, sebemodernější, ale když v něm nemáte pokojové květiny, je prostě smutný. Namítnete, že je nemáte, protože vám chybí na jejich pěstování čas? Existují druhy, které vyžadují skutečně minimální péči. A na druhé straně jsou mezi námi pěstitelé pokojových květin, kteří mají doslova „zelené ruce“. V jejich bytě jsou krásná zákoutí, plná zeleně a květů, která oko i duši potěší, i když je za okny nepohoda či mráz.

Kudy nakukuje slunce?

Nejdůležitějším kritériem při výběru pokojovek jsou světové strany, na které míří okna jednotlivých místností. Pokoj s okny orientovanými na sever a východ je chápán jako stinný a polostinný, tedy vhodný pro pěstování rostlin s malými nároky na sluneční světlo. Místnosti, jejichž okna vedou na jih a západ, jsou velmi prosvětlené a přes léto pokojovky v jejich blízkosti trpí. Pokud nemáme jinou možnost, snažíme se alespoň květiny přistiňovat. Výjimkou jsou citrusové rostliny, které si na slunci při vydatné zálivce přímo lebedí.

Pokojovky milují polostín

V úplně tmavé místnosti toho moc neporoste, ale většina pokojových rostlin má ráda polostín. Stinnější zákoutí u vás jistě najdete i tam, kam se dobývají sluneční paprsky, třeba na straně okna, kam už nedosáhnou. Do takových podmínek umístěte například některý z dračinců. V současné době patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám právě pro svoji nenáročnost a schopnost adaptace v každém koutě bytu.

Kdo má štěstí, že je v jeho koupelně okno s dostatkem světla, může si dopřát krásnou živou zelenou dekoraci. Protože je tam chladněji a vlhko, daří se v koupelnách kapradinám, zelencům a voděnkám.

Už několik let se do středu zájmu opět dostává tenura, známá spíše pod názvem tchýnin jazyk. Její ozdobné listy často mají světlé skvrny nebo příčné pásky, mnohdy žlutě lemované.

Snad vůbec nejméně náročnou rostlinou do bytu je lopatkovec. Zvláště v bytech, které jsou orientovány na východní stranu, bohatě roste a také velmi často kvete půvabnými bílými květy, podobnými anturii.

Orchideje jsou stále in

Před třiceti třemi jsme je prakticky neznali. Snad jen květy v ozdobné krabičce, které se v květinářství prodávaly. Ve sklenících orchideje pěstovali nadšenci po vzoru slavného hrdiny detektivek Nero Wolfa. Pašovali je přes hranice, semínka se málem vyvažovala zlatem. Při našich prvních cestách na západ jsme pak závistivě pozorovali, jak vévodí oknům našich německých sousedů. Dnes zdomácněly i u nás.

Ne všechny ovšem můžeme pěstovat v paneláku nebo v domě celoročně vyhřátém ústředním topením. Nejvhodnější do takových podmínek jsou například Phalaenopsis (můrovec), Cattleye a orchideje druhu Dendrobium.

Rostliny, které nevyžadují velkou péči

Zamiokulkas. Je to téměř nesmrtelná pokojová rostlina, velmi oblíbená pro svůj výrazný vzhled, krásnou zelenou barvu a svěží lesk listů. Výborně se hodí na hydroponické pěstování a při vysazení do substrátu mu stačí zálivka jedenkrát týdně.

Fíkusy. Existuje jich mnoho druhů, které se od sebe liší tvarem a barvou listů. Obecně platí, že fíkusy by neměly mít stanoviště na přímém slunci, více jim vyhovují polostinné až stinné prostory s vyšší vzdušnou vlhkostí. Pokud máte příliš suchý vzduch v bytě, doporučujeme fíkus pravidelně rosit.

Sukulenty. Nejrůznější aloe, dužnatky a tlustice toho od nás opravdu nechtějí moc. Přiřadit k nim z tohoto hlediska můžeme i kaktusy. Výhodou je, pokud je v zimních měsících můžeme uklidit do chladnější místnosti.

Rostliny okrasné listem

Mezi nejčastěji pěstované pokojové rostliny okrasné listem patří různé druhy fíkusů, žumeny, šeflery, difenbachie, kapradiny, monstery, pestrolisté begonie, pnoucí filodendrony, krotony, dracény a zelence. Většina z nich pochází z oblastí s dostatkem světla i tepla. S tím je spojen i přiměřený přísun vláhy a přiměřená vzdušná vlhkost. Prakticky nezničitelné jsou pak potosy (scindapsus) a poděnky (známé jako voděnky).

Rostliny okrasné květem

Většina kvetoucích rostlin pěstovaných v pokojových podmínkách pochází z tropických a subtropických oblastí celého světa a neexistuje období, kdy by některá z nich nekvetla. Jsou fascinující nejenom barvou a tvarem svých květů, ale i úchvatnou vůní.

Nejznámější stálicí je určitě africká fialka, na oblibě získává veselá kolanchoe (kolopejka), oblíbené jsou ibišky, clivie, amarilis, anturie, vánoční a velikonoční „kaktusy“. Jestli máte zimní zahradu nebo možnost přesunout květiny na zimní období do chladnějších prostor, určitě se vám příští rok odmění bohatým květenstvím.

Pozor na jedovaté květiny!

Pokud jsou ve vaší rodině malé děti nebo domácí mazlíčci, měli byste se některých druhů vyvarovat nebo je umístit mimo dosah nenechavých ruček i tlapek. Po jejich požití či dotyku s nimi dochází k vyrážkám či podráždění trávicího ústrojí. Jsou to především tchynin jazyk, monstera, klívie, difenbachie, anturie, kroton, vánoční hvězda, oleandr a amarylis. Nebezpečné trny pak mají kromě kaktusů i juka, aloe, cykas a pryšec zářivý neboli „Ježíšova koruna“.

Top 10 nejoblíbenějších pokojovek

  1. Palmy
  2. Dracény
  3. Fíkusy
  4. Kaktusy
  5. Orchideje (Phalaenopsis)
  6. Anturium
  7. Kolanchoe
  8. Tlustice
  9. Africké fialky (Saintpaulia)
  10. Zamiokulkas

Péče o pokojové rostliny

Říká se, že až 70 % pokojovek zahyne vlivem příliš pečlivé péče. Každý z desítek druhů, které pěstujeme, chce své, ale až na úplné výjimky platí, že by neměly být přemokřené, či dokonce stát ve vodě. Nesvědčí jim sluneční úpal, nejvíc milují polostín. Některé druhy vyžadují přes zimu chladnější prostory. Přihnojujeme je většinou od jara do konce léta.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB