Koček je nepřeberné množství plemen: angorské, siamské, britské, mývalí, ruské a spousta dalších. Jen kolik je těch „obyčejných“ koček, které se toulají po ulicích, chytají myši u babičky ve stodole. Mourovaté, flekaté, bílé, černé. Všechny jsou krásné.
Než si pořídíte kočičího společníka nebo společnici, měli byste se v první řadě zamyslet, jestli chcete ušlechtilou chovnou kočku, exemplář, se kterým budete jezdit na výstavy, nebo si od souseda vezmete jedno z koťátek, kterými ho opět obdařila jeho Micina zcela nejasného původu.
V případě, že se rozhodnete pro kočku určitého plemene, pečlivě vybírejte chovatele, seznamte se s ním, posuďte, v jakém prostředí se koťátka narodila, zda mají průkaz původu. Bohužel se mezi těmi, kdo nabízejí ušlechtilé kočky, nachází i řada podvodníků, kočičích množitelů.
Máte čas se starat o koťátko, krmit je 4x denně, likvidovat následky jeho temperamentu? Pokud ne, pak je na místě udělat dobrý skutek a vzít si dospělou kočku z útulku. Mějte rovněž na paměti, že koupě ušlechtilé kočičky není laciná záležitost.
Mnozí zájemci bojují s otázkou, zda je lepší kočka, nebo kocour. Pokud se nemíníte zabývat dalším chovem, je to v podstatě jedno. Je totiž rozumné nechat po dosažení pohlavní zralosti koťátko kastrovat. U kocourů se tak odstraní nepříjemné značkování, u koček hlučné hlasové projevy při říji.
Mnozí se bojí kastrace kvůli psychickým a fyzickým změnám. Pravdou naopak je, že kastrované zvíře je klidnější, vyrovnanější, přítulnější. Pohybem a správným stravováním se dá předejít i obezitě hrozící po kastraci.
Před příchodem kočky do vašeho domova je potřeba zakoupit několik věcí, které budou od počátku jen její / jeho:
V první řadě je potřeba navštěvovat „zvířecího pana doktora“ kvůli pravidelnému očkování. Ten vám také dodá prostředky potřebné pro odčervení a poradí, jak se bránit proti blechám v případě, že vaše kočka běhá venku, proti klíšťatům a dalším cizopasníkům.
Kočky však mohou onemocnět a v některých případech jim může jít až o život. K veterináři proto spěchejte: