Tipy a rady

Pohostinné Valašsko

Severovýchodní oblast České republiky tvoří pohoří Moravskoslezských Beskyd a Vsetínských vrchů. Tento region, nazvaný podle pastevců ovcí (valachů) Valašsko, byl osídlen ve 12. století. Spojením kultury horských pastevců a zemědělců, kteří se usadili v údolích, vznikla velmi osobitá kultura, zachovala se působivá lidová architektura dřevěných staveb a dodnes se uchovává silná folklórní tradice.

Nejpamátnější horou Beskyd je Radhošť (1129 m n. m.), nejvyhledávanějším místem horské sedlo Pustevny (1018 m n. m.). Výškou dominuje Lysá hora (1324 m n. m.), malebností krajiny vyniká vrch Soláň (861 m n. m.).

Valašsko má bohatou historii a množství cenných kulturních památek. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představuje unikátní centrum lidového stavitelství. Tato kulturně-přírodní památka, jejíž návštěvnost je srovnatelná s návštěvností Pražského hradu, umožňuje v koncepci “živého muzea” předvádět tradiční řemesla, pěstovat původní plodiny i chovat tradičním způsobem dobytek.

Významnou památkou je historické jádro měšťanských domů ve Valašském Meziříčí. Město je významnou dopravní křižovatkou. Do roku 1923 to byla dvě samostatná města: Meziříčí (od 1377) a Krásno nad Bečvou (od 1491). Původně renesanční zámek byl barokně přestavěn v 18. století. Turisticky atraktivní je zde muzeum a hvězdárna.

Zámek ve Vsetíně a městská památková rezervace Štramberk se zbytky hradu a nedalekou jeskyní Šipka, proslulou nálezem čelisti člověka neandrtálského.

Vsetín je okresní město s více než 30 000 obyvateli. Je střediskem cestovního ruchu a centrem Valašska. Starší Horní Vsetín vyrostl na křižovatce kupeckých cest kolem tvrze už ve 14. století. Dolní vznikl v 17. století. Obě města byla spojena v roce 1849. V 19. století byly založeny sklárny, továrny na nábytek a nožířský průmysl. Renesanční zámek byl později přestavěn klasicistně.

U obce Hukvaldy, kde se narodil hudební skladatel Leoš Janáček, je mohutná zřícenina hradu s rozsáhlou oborou. Dřevěný kostel z r. 1551 v Hodslavicích, rodišti literáta Františka Palackého, patří k nejstarším dřevěným stavbám u nás.

Významným střediskem Valašska je město Zlín. Je to průmyslově podnikatelské centrum regionu střední Moravy s 90 000 obyvateli. Historie města sahá daleko do středověku, první zmínka je z roku 1322, kdy byl Zlín řemeslnicko-cechovním střediskem pro okolní valašské osídlení, živící se převážně pastevectvím. Zlín byl sídelním městem majitelů panství a žil postupným rozvojem městské samosprávy. Změnu v tomto poklidném vývoji přinesla až průmyslová revoluce. Důležitým mezníkem zlínské historie se stal rok 1894, kdy zde byla založena obuvnická firma rodiny Baťových. Díky zcela výjimečnému růstu a prosperitě firmy a vlivu Tomáše Bati, který byl též starostou města, se stal Zlín v meziválečném období moderním městským centrem, vynikajícím architektonickým stylem i životním tempem. Enormní meziválečná stavební činnost T. Bati a jeho týmu renomovaných architektů proměnila pětitisícové městečko v aglomeraci funkcionalistické architektury téměř se 44 000 obyvateli.

Kulturní zajímavostí města jsou mimo jiné zlínské filmové ateliéry proslavené v 60. letech animovanými a trikovými filmy Karla Zemana a Hermíny Týrlové. Baťova podnikatelská tradice a vhodná geografická poloha jsou dva z více faktorů, které ovlivnily skutečnost, že po změně politického režimu v roce 1989 nastal ve Zlíně prudký růst podnikatelsko-obchodních aktivit, které dnes daleko převyšují republikový průměr. Úřad města Zlína v návaznosti na tradici, kterou na zlínské tradici založil T. Baťa, podporuje podnikatelské aktivity a zve investory k účasti na společenských projektech.
jídlo

Půvab Valašska, rázovitost krajiny i obyvatel inspirovala již řadu básníků, spisovatelů, malířů i hudebních skladatelů. V místních galeriích vystavují svá díla přední současní malíři, sochaři a fotografové. V působivém prostředí chrámů a koncertních sálů jsou pořádány koncerty klasické vážné i populární hudby. Neodmyslitelnou součástí Valašska je folklór, uchovávaný četnými tanečními i pěveckými soubory a prezentovaný v pestré celoroční programové nabídce Valašského muzea v přírodě i při tradičních oslavách na mnoha jiných místech regionu.

Valašsko skýtá četné možnosti provozování letních i zimních sportů. V regionu je k dispozici přes 13 000 lůžek v 350 ubytovacích zařízeních všech úrovní. Sportovněji založeným návštěvníkům se nabízí cca 10 kempů a autokempů. Kromě toho je možno využít ubytování v soukromí nebo na vesnických farmách a usedlostech, populárních v současné době v rámci agroturistiky.

Valašsko je proslulé i vynikající lidovou stravou. Řada receptů využívá produktů ovcí, které tvořívaly základ hospodářského dvora.

Valašské dobroty naleznete ZDE



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB