Tipy a rady

Umíte sdílet fotografie?

Zlaté doby vyvolávání fotografií a pyšného prohlížení pečlivě vyskládaných fotoalb jsou minulostí. Fotografií sice přibývá, ale většinou se ukazují pouze v kyberprostoru. Abyste se podělili o obrázky z dovolené, svatby či porodnice, stačí „pověsit“ je na internet.

Sociální sítě

Jednou z nejoblíbenějších forem sdílení fotek je jejich umístění na sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Flickr aj.). Hodí se především pro rychlé zveřejnění několika obrázků, nejsou naopak vhodným nástrojem pro archivaci fotografií. Často je totiž limitován jejich maximální počet a také velikost jednotlivých obrázků. Zatímco prvním třem vyjmenovaným sítím už jsme se v předchozích dílech věnovali – viz náš článek Žijeme na sociálních sítích, Flicker se doposud v našem seriálu nepředstavil.

Flickr je specifickou sociální sítí zaštítěnou společností Yahoo. Svým uživatelům nabízí úložiště o velikosti 1 TB (1 000 GB). Fotky je možné třídit dle mnoha filtrů, podle označení tagy (klíčovými slovy), ale např. také podle typu fotoaparátu, kterým byly pořízeny. Další výhodou je z uživatelského pohledu i možnost komentování jednotlivých snímků.

Internetové fotogalerie

Nástrojů pro správu, ukládání a sdílení fotografií je na internetu celá řada. Jakou zvolit?

Záleží na frekvenci umisťování a samozřejmě i množství fotek, jaké budete chtít do svých elektronických alb nahrávat. Samozřejmostí už by měla být možnost hromadného uploadu (nahrávání) fotek. Důležitá je také správa fotoalba – možnost doplňovat jednotlivé složky, třídit fotografie dle data nahrání, ale např. i podle přidaných štítků (dovolená, jídlo, rodina atp.). Klíčová je pak otázka autorských práv a ochrana před nezvanými vykradači fotek.

Jednou z uživatelsky nejoblíbenějších platforem pro zálohu a sdílení fotek je služba Google Photos. Jedná se o cloudové úložiště, do kterého je možné automaticky i manuálně ukládat fotografie z mobilního telefonu i dalších elektronických zařízení. Služba dokáže fotografie třídit automaticky podle událostí, známých lidí i míst, a to díky strojovému učení a technologii rozpoznávání obrazu. Tato strojová analýza vypadá sice nenápadně, ale společnosti Google umožňuje lépe zacílit reklamy, které vám při práci s internetem nabízí! Ačkoliv se Google Photos tváří jako úložiště bez limitů, u fotografií s rozlišením větším než 16 megapixelů dochází k automatické kompresi, maximální velikost úložiště následně dosahuje 15 GB. Přístup k účtu získá uživatel služby GOOGLE+.

Světovou jedničkou ve sdílení fotek je online galerie Zonerama. Nabízí bezlimitní úložiště bez nutné komprese fotek. Jedná se o službu, již ocení především profesionální fotografové, kteří zde mohou prezentovat svoji práci. Alba je možné ukládat jako veřejná či skrytá. Můžete je také zabezpečit zámkem a přístup k nim podmínit zadáním hesla. Při správě alb je možné nastavit práva pro použití snímků, použít ochranu vodoznakem, zamezit možnosti stahování fotek druhou stranou, nebo naopak album automaticky sdílet na vybrané sociální síti. K registraci poslouží pouze e-mail a přihlašovací heslo. Dále je třeba vyplnit jméno a adresu webové galerie, obojí je možné měnit.

V České republice je jedním z nejpoužívanějších nástrojů pro sdílení fotek služba Rajče.cz. K registraci vám poslouží e-mailová adresa, libovolné heslo a přezdívka, která se stane součástí webové adresy, na níž budou uloženy vaše fotografie. Tu pak poskytnete svým přátelům, kteří si zde mohou prohlížet nahraná alba. Počet alb ani umístěných fotografií není limitován. Alba mohou být veřejná i skrytá, přístup k nim je možné chránit heslem.

Na co pozor!

Elektronické sdílení fotografií může být oříškem i z toho důvodu, že na fotkách vyslaných do virtuálního světa jsou často tváře osob, které o vašem počínání nemusí vůbec vědět.

Ne každý by s takovýmto „veřejným vyvěšením“ souhlasil. Zjistěte si také maximum o autorských právech a duševním vlastnictví, které se u jednotlivých poskytovatelů služeb výrazně liší. I když se dají alba pojistit heslem, bezpečnost umístěných obrázků není nikdy stoprocentně zajištěna. Fotky sice můžete smazat, ovšem není problém udělat kopii z alba jednou již zveřejněného. Ne všechny fotky skutečně patří na internet!

Počítejte také s tím, že o svá data můžete rychle přijít. Internetové úložiště je sice skvělým sluhou, ale neměli byste na ně plně spoléhat. Poskytovatel může služby pozastavit nebo zpoplatnit, čímž byste si zkomplikovali přístup ke svým obrázkům.

Fotografie zálohujte na externí disk, ty nejoblíbenější pak neváhejte vyvolat. Přece jen kouzlo prohlížení snímků s rodinou je větší u velkého alba než počítačové klávesnice.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB