Pokud chceme být v pěstování hub úspěšní, musíme mít na zahradě vhodné podmínky. Houby totiž žijí v symbióze s některými stromy, především břízami, duby, buky, smrky, borovicemi či jedlemi. Dobrou zprávou je, že například břízy rostou velice rychle.
Spory hub se mohou do zahrady přenést z palivového dřeva, které si přineseme z lesa. Bývají také v mulčovací kůře nebo v zahradních substrátech s rašelinou a drtí z kůry. Spoléhat na to ovšem nejde.
Sadbu směsi hřibovitých hub (hřibu smrkového, kozáka březového, křemenáče osikového a dalších) si však můžeme i zakoupit. Výhodou je, že jsou profesionálně testované.
Houby můžeme „sázet“ od jara do podzimu, při teplotě nad 10 °C. Doporučuje se zvolit místo zastíněné ze západní strany – houby totiž nemají rády přímé slunce. Práškovou směs nasypeme, suspenzi nalijeme v jeden až dvoumetrovém kruhu kolem kmenu stromu do zhruba dvaceticentimetrové hloubky. Postupujeme tak, že odryjeme kousek drnu, umístíme sadbu a drn vrátíme zpět. Pokropíme odstátou vodou a případně nahrabeme uleželý kompost nebo kravský hnůj.
Půda musí být neustále vlhká, jinak dojde k poškození podhoubí a neuchytí se. Proto pokud neprší, pravidelně zaléváme. Sypeme na ni také čas od času lesní hrabanku s rozkládajícími se suchými listy. Plocha by neměla zarůst plevelem.
Když vysadíme podhoubí na jaře, první plodnice se mohou objevit již na přelomu léta a podzimu. Jako v běžném lese však záleží na podmínkách, které v zahradě máme. Proto také nemůžeme počítat s tím, že vyrostou všechny druhy hub, které byly obsažené v zakoupené sadbě, ale jen ty, kterým se u nás zalíbilo nejvíc.
Podhoubí přezimuje a na jaře se rozrůstá. Takže pokud ho budeme hýčkat, může se nám každým rokem více a více odměnit.
Kromě hřibovitých hub můžeme vypěstovat i jiné druhy hub:
Nevadí, další houby můžeme pěstovat i doma: