Stačí pár horkých, slunečných dnů, a když trávník nezalijeme, je rychle po kráse. Má-li být zelený pažit skutečně naší pýchou, musíme ho pravidelně zalévat. Kdy je třeba zalévat, poznáte snadno. Vstupte na zelenou plochu a ohlédněte se. Zůstanou-li za vámi stopy ze slehlých listů, znamená to, že trávník potřebuje vodu. V listech jí totiž není dostatek na to, aby se vytvořil dostatečný tlak, který je vyrovná.
Musíte se však spolehnout na svůj odhad délky zavlažování. Platí pravidlo, že lepší je trávník zalévat méně často, ale vydatněji než často a málo. Voda se z povrchové vrstvy odpaří a trávník zůstává téměř bez vláhy. Nejlepší je zalévat ráno, protože tehdy se voda vsákne do půdy dřív, než stoupne teplota vzduchu. Večerní zavlažování není nejideálnější, podporuje vznik houbových chorob. Zcela nesprávné je zalévání přes den, protože jen velmi malé množství vody trávník opravdu využije a navíc hrozí popálení travních lístků. Ve skutečně extrémních vedrech však trávník jemným kropením přes den můžeme ochlazovat, aby se nepřehřívaly kořeny.
Pokud máte vlastní zdroj vody, máte vyhráno. Stačí jen vybrat si z nabídky zahradních čerpadel. Ta se pro svůj dostatečný průtok i výtlak hodí k zalévání nejlépe. Tato přenosná čerpadla zvládnou nejen kropení pistolí, ale i větší zavlažovací systémy s několika postřikovači. Odstředivá zahradní čerpadla běžně zvládnou čerpat vodu z hloubky do 7 m pomocí sací hadice s košem.
Když vám musí stačit jen voda, kterou nachytáte z okapu do sudu, je dobré si pořídit malé elektrické čerpadlo, zkonstruované speciálně právě pro tento účel. Toto čerpadlo má praktickou teleskopickou trubkou pro snadné zavěšení na okraj nádoby.
Zahradu můžete samozřejmě zalévat sami s pomocí postřikovací pistole. Ale i tato práce je zbytečná. Z hadic, rozdvojek k jejich větvení a rychlospojek si snadno sestavíte zavlažovací systém. Na jeho konce pak rozmístíte postřikovače, kterých existuje mnoho typů a umožní vám kropit zahradu přesně tak, jak potřebujete.
Díky moderní technice nemusíte myslet ani na to, kdy a jak dlouho chcete zahradu zavlažovat. Na trhu jsou šikovní pomocníci v podobě zavlažovacích počítačů, které mají velmi snadné programování. Umožňují navolení hned několika zavlažovacích cyklů denně, můžete je nastavit od minuty po 9 hodin a 59 minut.
Při řízeném zavlažování se navíc spotřebuje méně vody. Stačí připojit čidlo půdní vlhkosti, které je založené na principu elektrotechnického měření teploty. Na základě měření rozdílů v teplotě půdy je schopno kontrolovat délku a potřebu zavlažování. Takže spustí vodu jen tehdy, kdy je to skutečně potřeba.
Také máte pocti, že vám tráva roste přímo před očima? V letních měsících se doporučuje sekat častěji, přičemž stébla nezkracujeme o tolik, jako v jiných obdobích. Listy by měly mít minimálně 3 – 4 centimetry, aby zůstala dostatečná plocha čepele pro průběh fotosyntézy, která trávě zajistí sytě zelenou barvu.
Během léta je vhodné kombinovat sběr posečené trávy s mulčováním, při němž je tráva několikanásobně rozsekána a zanedlouho se rozkládá přímo u kořínků stébel. Funguje tak jako hnojivo a zabraňuje nadměrnému vysychání.
Správné kvalitní hnojivo by mělo obsahovat prvky na zlepšení odolnosti trav vůči stresům a to proti přílišnému sesečení, výkyvům teplot a přílišným teplotním extrémům jako je velká zima a horko. Proto by měl být trávník hnojen přes léto, aby snášel lépe období přílišného sucha. Ale nemusí se všechno přehánět. Trávníku se nic nestane, jestli se náhodou vynechá jedna dávka hnojiva. Některé trávníky nejsou vůbec hnojené a stejně rostou.
Někteří odborníci doporučují aplikaci dlouhodobých trávníkových hnojiv, která obsahují všechny důležité prvky pro výživu trávníku, tj. dusík, fosfor, draslík a hořčík. Jejich obsah a vzájemný poměr je speciálně upraven pro potřeby výživy trávníku. Nespornou výhodou je i úspora času: hnojení trávníku průmyslovým hnojivem vyžaduje interval cca 14 dnů, naproti tomu optimální hnojení dlouhodobým hnojivem bez nežádoucích efektů, jako je spálení trávníku nebo nárazový růst, je pouze dvakrát až třikrát za sezónu.
Než odjedeme, trávník posečeme hodně na krátko, maximálně však o 1/3 délky. Příliš krátký trávník by mohlo spálit slunce. Trávník dostatečně zavlažíme. Půda by měla být vlhká přibližně do hloubky deset centimetrů.
Po návratu z dovolené můžeme trávník znovu posekat, ale tentokrát trávu necháme o něco delší. Při dalším sečení už postupujeme tak, jak jsme zvyklí.