Městská památková rezervace láká svým středověkým jádrem každoročně davy turistů. Za pozornost stojí unikátní pardubický zámek. O všech místních krásách pak budete mít přehled z 95 metrů vysoké Zelené brány.
Lázně Bodaneč umí léčit všemi smysly. Architektura této lázeňské perly je výrazně poznamenána tvorbou významného architekta Josefa Gočára, jehož jméno nese i jeden z lázeňských pavilónů. Při procházce městem rozhodně nemůžete přehlédnout budovu radnice z 16. století, kostel sv. Máří Magdalény či železobetonový vodojem z počátku 20. století.
Jedním z nejhezčích měst pardubického kraje je jistě také Litomyšl pyšnící se přídomkem nejznámějšího českého skladatele, Bedřicha Smetany. Na jeho počest se zde každoročně pořádá na desítky kulturně-společenských akcí. O pozornost se hlásí místní zámek, jehož kořeny sahají až do 8. st. n. l. Uniknout by vám nemělo ani historické centrum, Smetanův dům v Litomyšli či honosný Piaristický chrám.
Při návštěvě Pardubického kraje byste neměli vynechat obec Vraclav ležící v romantickém údolí nedaleko Vysokého Mýta. Nachází se zde barokní areál utvořený z budovy lázní, poustevny a kostela sv. Mikuláše. Pramen vody prýštící v areálu získal už počátkem 17. st. proslulost jako zdroj léčivé síly.
Nedaleko Přelouče narazíte na překrásný barokní zámek Choltice s kaplí sv. Romedia. V pohádkovém pátrání po Pardubicku zde můžete pokračovat expozicí „Svět vodníků a loutek černého divadla“. Dřevěný kostel sv. Mikuláše ve Velinách představuje vrchol lidové architektury. V 18. století byl přestaven v novobarokním stylu, ale na své kráse pranic neztratil. Při procházce v okolí Heřmanova Městce vás může příjemně překvapit zřícenina věžové tvrze ve vsi Svojšice. Vybudována byla ve 14. století. Pomyslnou tečku za historií pak můžete udělat na pietním místě Ležáky.
Pokud vám galerie ani zámky mnoho neříkají a raději se šťouráte v technických vymoženostech, nabízíme pár zaručených míst, kde se vám bude líbit. Berlova vápenka ve Třemošnicích vyrostla na konci 19. století a fungovala až do roku 1960. V současné době objekt slouží jako muzeum vápenictví. Rozkryjete tu taje fungování vápenky včetně ojedinělého pohledu do komína.
Děti i dospělé jistě nadchne návštěva reálné perníkové chaloupky. Vůbec si z vás nestřílíme ani vás nelákáme k ježibabě. Muzeum perníku a pohádek najdete nedaleko Kunětické hory. Čekat tam na vás bude informační centrum děda Vševěda, Ježíškovo nebe i vězení pro zloděje perníku.
Byť nepatří mezi historické skvosty, jistě ji lze zařadit k netradičním rozhlednám přinejmenším ve střední Evropě. Rozhledna Bára nedaleko Chrudimi nabízí nejenom úchvatný výhled do kraje, ale také adrenalinové zážitky. V letošním roce zvítězila v soutěži o nejhezčí rozhlednu Pardubického kraje v soutěži společnosti Idnes.cz.
Netradiční prožití volných dnů nabízí i Opatovický kanál (místními nazývanými Halda). Je základním dílem pernštejnské rybniční soustavy. Měří necelých 33km a jeho hlavní funkcí bylo napájet početné okolní rybníky. Pro sportovce nabízí nejenom možnost vyrazit si na kole, ale také užít si romantickou projížďku lodí.
Národní hřebčín Kladruby nad Labem s nedalekým hřebčínem ve Slatiňanech by při návštěvě Pardubicka neměly uniknout žádnému milovníkovi koní. Kromě obvyklých prohlídek hřebčínu a přináležejících prostor mají návštěvníci možnost zavítat i na mnoho akcí, které se zde každoročně pořádají.