Proč je jarní slunění nebezpečné? Po zimě není naše pokožka na sluneční paprsky zvyklá a snadno dojde k jejímu spálení.
Mnozí také jarní sluníčko podceňují. Jdou-li lidé v létě k vodě, zpravidla si uvědomují nebezpečí slunečních paprsků, a proto většina z nich použije opalovací krém.
Na jaře však máme pocit, že slunce nemá ještě takovou sílu a že se nic nestane, když mu budeme svou pokožku vystavovat bez ochrany. Opak je pravdou. Někdy mohou být jeho paprsky intenzivnější než v létě.
Ani během jarních slunečných dnů nezapomínejte na opalovací krém s dostatečných ochranným faktorem (dle vašeho fototypu), pokrývku hlavy a sluneční brýle. A samozřejmě to nepřehánějte s prvními pobyty na sluníčku. Pokožka si musí po zimě zvykat postupně.
Vědět byste měli, že sluneční záření může pronikat i přes světlé mraky. Neplatí, že když slunce nevidíte, nespálí vás.
A co vám hrozí, nebudete-li dodržovat zásady zdravého opalování? Nejenže si můžete spálit pokožku, ale bude vám rychleji stárnout kůže, mohou se vám na ní objevit pigmentové skvrny a zvyšujete rizika vzniku rakoviny kůže.
Po zimě je rovněž vhodné doplnit beta-karoten. Najdete ho především v mrkvi, rajčatech, jahodách, špenátu, ale i v potravinových doplňcích. Více o pravidlech zdravého opalování si můžete přečíst v našem dřívějším článku ZDE