Pyrotechnické výrobky jsou oblíbené při mnohých příležitostech. Tou největší je přelom starého a nového roku. Lidé si mohou vybrat z rozmanitých druhů – fontán, raket, pum, římských svící, petard, rotujících předmětů, dýmovnic atd.
Víte-li, že chcete o půlnoci na Nový rok odpalovat pyrotechniku, sežeňte si takovou, které můžete věřit. Rozhodně si nikdy nevyrábějte pyrotechniku sami a nepoužívejte ani jinou s pochybným původem.
Pyrotechniku kupujte ve specializovaných prodejnách a raději se vyhněte trhovému prodeji. Nejenže může být kvalita pochybná, ale pyrotechnice také nemusí dělat dobře vlhkost.
Před koupí pyrotechniky zkontrolujte, jestli je opatřená zkušební značkou státní zkušebny. Dále ještě výrobek musí mít název a třídu nebezpečnosti.
Třídy nebezpečnosti jsou čtyři. Liší se množstvím pyrotechnické směsi, intenzitou hluku a možným věkem kupujícího.
Pyrotechnika by také měla mít návod v českém jazyce a datum spotřeby. Přesvědčte se, že výrobek ještě není prošlý či poškozený, což by samozřejmě jeho spolehlivost mohlo narušit.
Máte koupenou zábavnou pyrotechniku? Teď ještě s ní správně manipulovat. Základem je řídit se vždy podle návodu. I tak máte pořád v ruce nebezpečný předmět, který vyžaduje ostražitost, tedy nejlépe střízlivou mysl toho, kdo pyrotechniku odpaluje. A to bývá kámen úrazu. Alespoň nějaký alkohol má v sobě většina těch, kteří pyrotechnické prostředky odpalují na Silvestra.
Důležité je také vybrat vhodné místo pro použití pyrotechniky. Nikdy neodpalujte nic doma a i venku vybírejte prostor, na kterém neohrozíte ničí zdraví ani majetek.
Po zapálení pyrotechniky dodržujte dostatečný odstup. Pokud výrobek selže, nepokoušejte ho znovu aktivovat. Počítejte s tím, že k výbuchu může dojít se zpožděním. Proto se k němu alespoň po dobu třiceti minut nepřibližujte. Následně ho nechte rozmočit ve vodě a zakopejte ho do země.
A když pyrotechnické prostředky nevyužijete? Dbejte na jejich bezpečné skladování v suchu a chladu a samozřejmě mimo dosah dětí.