Díky tomu, že cyklostezky tvoří po celé Evropě hustou síť a rostou jako houby po dešti i u nás, máme čím dál víc možností, jak se svým dvoukolým kamarádem zažít mnoho pěkného, udělat něco pro zdraví a ušetřit za pohonné hmoty nebo za jízdenky. A tím, že vyměníme svého čtyřkolého miláčka za dopravní prostředek poháněný vlastní silou, můžeme udělat něco i pro přírodu samotnou.
Navíc jízda na kole posiluje svaly dolních končetin i celkovou kondici, nepřetěžuje klouby a vazy (je vhodná i pro lidi s nadváhou) a pomáhá zbavit se nadbytečných kil (při jízdě spálíte cca 3 400 kJ/hod)!
Vybrat si správné kolo není vůbec jednoduché. Nabídka na trhu je široká a výběr kola přesně na míru není jen tak. Tak zvaná “výhodná koupě” se může ošklivě vymstít, protože s nekvalitním kolem se můžete už po jedné hodně projezděné sezóně rozloučit. Na druhé straně ani vyšší cena automaticky neznamená záruku kvality. Při výběru kola je proto dobré si nejdříve rozmyslet, jak ho budeme převážně využívat, a určitě se poradit s odborníkem.
O tom, jak velké vybrat jízdní kolo a z jakého materiálu, to se dozvíte v našem článku ZDE
Každé kolo by samozřejmě mělo mít přední a zadní světlo, odrazky a blikačky. Cyklistická helma je nutností pro každého cyklistu do 18 let, ale doporučujeme ji v každém věku. Další cyklopříslušenství z nepřeberné nabídky dnešního trhu jako brašny, košíky na láhve, zámky a podobně už je na vašem rozhodnutí. Kromě přilby by pak váš cyklistický obleček měl zahrnovat i sportovní brýle, jako obranu před prachem a hmyzem. Cyklistické rukavice vám zase uchrání ruce při nečekaném pádu. Pro děti se pak hodí i chrániče na lokty a kolena. Pády jsou u nich přece jen častější než u dospělých. Kvůli těm nejmenším, kteří se vozí v cyklosedačkách, přinášíme pár dobrých rad pro nákup cyklosedačky pro děti – naleznete je v našem článku ZDE
Česká republika je protkaná cyklostezkami skrz na skrz. Obsahují jak upravený terén pro kola, tak lesní cesty i silnice. Nemálo z nich je napojeno na cyklotrasy sousedních států. Mezi nejoblíbenější patří moravská cyklostezka spojující svými 120 km Brno a Vídeň.
Rok od roku se cyklotrasy zlepšují a modernizují. Cyklisté si mohou užívat vlastních motelů, restaurací a speciálních nabídek. Mezi nejvíce navštěvované patří moravské vinařské stezky. Pestré trasy střídají upravené polní cesty s málo frekventovanými silnicemi, malebnou vinařskou oblast i chladivé vodní kouty.
Při plánování máte možnost využít moderní technologie, jakými jsou internetové cyklistické servery, nebo dokonce speciální GPS navigace. Zabráníte tak zbytečnému bloudění v neznámých krajinách. Klasikům doporučujeme cyklistické mapy. Značení cyklostezek je podobné jako silniční. Setkat se můžete se třemi základními cykloznačkami – návěst před křižovatkou, směrová tabule a směrová tabulka. Na všech najdete symbol kola, číslo trasy a na směrových tabulích navíc kilometrové vzdálenosti k dalším cílům trasy.