Mezinárodní den bez nakupování (Buy nothing day) připadá na poslední sobotu v listopadu, letos tedy na 25. listopad. Vznikl již v devadesátých letech ve Spojených státech amerických. Odtud se rozšířil i do Evropy.
Tento den vyzývá lidi, aby se zamysleli nad důsledky přehnaného nakupování. Ukazuje, že stále více lidí propadá konsumerismu, tedy tendenci nadměrně nakupovat a hromadit věci, které ani nepotřebují, a to i za cenu, že na to nemají peníze. Nadměrné nakupování má také environmentální důsledky.
Nakupování k našemu životu neodmyslitelně patří. Kupujeme-li věci, které potřebujeme, či si občas něco koupíme pro radost, je to v pořádku. Ovšem jsou lidé, kteří propadnou nakupovací mánii neboli „shopalismu“. Jde o závislost, která nutí lidi nakupovat nad únosnou míru.
Říkáte si, že také nakupujete rádi, a ptáte se, kde je vlastně ta únosná míra? Kdy už jde o závislost?
Člověk s nakupovací mánií tráví v obchodech většinu svého volného času a nedokáže se bez nakupování obejít. Stejně jako u jiných závislostí mu přináší bažení, a když zrovna nenakupuje, alespoň o nákupech přemýšlí a plánuje je. Člověk, který podlehne nakupovací mánii, se nedokáže kontrolovat. Utrácí mnohdy více peněz, než má. Přečerpává kreditní karty a často se dostává do dluhové pasti. Kromě finančních problémů mají tito jedinci často i vztahové problémy a závislost může ohrozit i jejich pracovní život.
1 komentář pro článek Mezinárodní den bez nakupování