Nejprve z místnosti vystěhujte nebo alespoň přemístěte všechen nábytek a elektroniku. Soustřeďte je do středu pokoje a přikryjte stejně jako podlahu textilií, papírem nebo speciální fólií. Sundejte záclony a závěsy. Zabalte lustry a svítidla. Odmontujte ze stěn vše, co se dá.
Dříve než se rozhodnete koupit malířské barvy, zjistěte, na jaký povrch je můžete použít, jak kryjí, jakou mají sytost a bělost. V prodejnách COOP Stavebniny můžete vybírat z široké nabídky interiérových barev Fortel.
Malířskou štětku je vhodné použít zejména pro první nátěr, aby se barva dobře vetřela do podkladu (zvláště do hrubé omítky). V poslední době je oblíbenější plochá štětka. Štětku namáčejte do barvy přibližně do její poloviny, poté ji vždy otřete o okraj nádoby. Barvu roztírejte stejným směrem, nikoliv křížem. Veďte tahy svisle s cca 10 cm překrytím předchozího tahu.
Mnoho lidí dává přednost válečku před použitím klasické štětky. Nanášení barvy je totiž rychlejší a méně pracné. Jeho použití na starší, nepříliš pevný nátěr by se vám ale mohlo vymstít. Původní vrstva barvy se může odlupovat a nabalovat se na váleček. Proto před malováním nezapomeňte starší zeď připravit penetrací (penetrační nátěr představuje napuštění savého podkladu, jeho zpevnění a zvýšení přilnavosti).
Váleček namočte do speciální misky s barvou asi z jedné třetiny. Barva se pohybem válečku po mělkém konci misky rovnoměrně rozprostře a odstraní se její přebytek. Můžete ho také ponořit do nádoby s barvou a válečkem pak přejíždět po mřížce.
Válečkem nanášíte každý další pruh barvy kousek vedle předchozího. Poté přejíždíte válečkem šikmo po stěně a malování dokončujete rovnoběžnými tahy.
Nejdříve začněte malovat strop. Natírejte ho postupně v pruzích širokých přibližně 1 metr. Alespoň vrchní nátěr nanášejte ve směru dopadajícího světla. Nebudou pak vidět šmouhy.
Postup malování volte tak, aby na malované plochy nedopadal stín. Obvykle se u malování postupuje od okna ke dveřím.
Další vrstvu naneste až po několika hodinách. Přesnou dobu najdete uvedenou na etiketě. Pamatujte, že předchozí vrstva musí alespoň mírně zaschnout.
O počtu nanesených vrstev barvy rozhoduje podklad. Pokud je původní nátěr světlý a povrch hladký, stačí 2 tenké vrstvy. Malujete-li po delší době, pak jsou dvě vrstvy minimum. To platí i u změny barvy (např. silikátová za vápennou). Barvu pro první nátěr zřeďte, pro ten druhý už nemusíte.
Odstín barvy v kbelíku, po nanesení a po zaschnutí není stejný! Aby vás nepřekvapil výsledný vzhled, zkuste použít barvu na malém kousku zdi a nechte zaschnout.
1 komentář pro článek Malujeme byt