Tipy a rady

Majáles: Nejen studentské oslavy

Majáles: Nejen studentské oslavy

Jsme v období, kdy do letních festivalů ještě nějaký čas zbývá, ale to neznamená, že bychom si nemohli užít spoustu zábavy a hlavně hudby. Plnou dávku nám jí nabízí majálesy, které právě probíhají. Byli jste už letos, nebo se teprve chystáte? Přemýšleli jste někdy o tom, jak majáles vznikl?

Co je majáles?

Majáles představuje studentské oslavy zaměřené na příchod jara. Jde o slavnosti plné veselí. Probíhají především ve velkých městech ČR. Mají své tradice – volba krále a královny, různé soutěže, vystoupení atd. Jejich hlavním programem je téměř celodenní hudební festival, v rámci kterého si poslechnete oblíbené hudební skupiny.

Dříve byl majáles v režii studentů. Dnes se postupem času mění spíše v komerční akci. To, jak moc se od tradičních studentských oslav majáles vzdaluje, se liší podle konkrétního města.

Ve stručnosti o historii majálesu

Studentské oslavy nejsou jen trendem moderní doby. Kořeny různých oslav, které můžeme považovat za předchůdce majálesu, se objevují už ve starověku.

Oslavy spjaté přímo se studenty se drží od středověku. Souvisely s rozvojem vysokých škol. Už tehdy měl být majáles studentskou recesí a provokací, která byla v době oslav tolerována.

V Československu se v průběhu dějin těšily studentské oslavy různé pozornosti. Za první republiky neměl majáles velký význam. Později se stal prostředkem politický aktivit. V 50. a 60. letech ho měl pod kontrolu režim. Oficiálně byly oslavy majálesu povoleny roku 1964.

Dnešní pojetí majálesu navazuje na tradici 80. let. To znamená, že jde hlavně o velké hudební festivaly s bohatým zábavným programem. Součástí dnešních majálesů je také prezentace komerčních produktů cílených na mladé lidi, zaměření na regionální identitu atd.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB