Mluvíme-li o ledových mužích (ledových bratrech), označujeme tak období mezi 12. až 14 květnem, kdy tito pánové mají svátek. Jde o Pankráce (12. 5.), Serváce (13. 5.) a Bonifáce (14. 5.). A proč se jim přezdívá „ledoví“? Pranostiky praví, že v tomto období dochází k náhlému a citelnému ochlazení, které přináší ranní mrazíky.
Ne všechny pranostiky jsou pravdivé, ale tato v sobě kus pravdy má. Skutečně poměrně často se okolo poloviny května citelně ochladí. Uhodit mohou ranní mrazíky, někde jde „jen“ o deštivé období a jindy… Nemusí samozřejmě dojít k žádnému teplotnímu výkyvu.
Najdeme i mnohé pranostiky vztahující se k 15. květnu, kdy má svátek Žofie. Říkají, že tento den přináší vydatný déšť.
Naši předkové se obávali „ledových mužů“, protože jim náhlé ochlazení mohlo zničit část úrody, především ovocné stromy. I dnešní zahrádkáři na jaře, především v květnu s obavou sledují předpověď počasí.
V době, kdy ovocné stromy kvetou, jsou náchylné na spálení mrazíky. Během jednoho poklesu teplot do minusových hodnot tak můžete přijít o svou úrodu. Citlivé jsou především květy třešní, meruněk, jabloní, hrušní, ale i dalších stromů či keřů (např. jahodník). Mrazíky mohou ohrozit i zeleninu. Obecně je však méně náchylná.
Nechcete spoléhat na to, že mrazíky nebudou? Pojďme si dát několik tipů, jak můžete stromy před mrazíky chránit: