Chmel i pivovarské kvasinky jsou nabité látkami podporujícími regeneraci pokožky. Jsou ideálním pomocníkem pro osoby trpící suchou pokožkou, ekzémem, psoriázou, celulitidou i akné. Věděli to už naši prapředkové, kteří si pivní koupele dopřávali již v době starověku. První moderní pivní lázně v podobě, jakou známe dnes, otevřeli v Chodové Plané nedaleko Mariánských Lázní. Postupem času se po České republice otevíraly další podobné relaxační kouty, velmi často jako lákadlo k menším lokálním pivovarům. Možnost franšízy ale nabízí i nejrůznější společnosti zabývající se podnikáním v oboru wellness a životního stylu.
Procedury pivních lázní napříč republikou jsou velmi podobné, ale pivní mok, který při nich můžete degustovat, je autentický. Při odpočinku ve vaně plné chmelové koupele ochutnáte v Chodové Plané místní pivo Chodovar, v Rožnově pod Radhoštěm vám natočí Rožnovské pivo, v Olomouci Vaška, na zámku Zábřeh značku Pikard, Lašské pivní kúpele v podhůří Beskyd lákají na kvasnicové pivo Trubač, v Pivovarském dvoře Plzeň se zchladíte ležákem Purkmistr.
Oddech v dřevěných kádích nebo kovových lázeňských vanách má ovšem ke klasickému pivu přece jen daleko. Každý poskytovatel těchto wellness procedur chrání vlastní výrobní tajemství, ale nikdo z nich vám do koupele nečepuje „desítku či dvanáctku“ rovnou z tanku. Většinou se jedná o klasickou teplou koupel ve vodě nebo minerální vodě, obohacenou o směs bylin, sladu, chmelu a dalších přírodních látek. Případně se přidává „koupelové pivo bez obsahu alkoholu“. Proto ze své lázeňské kádě raději neupíjejte.
Milovníci piva se rozhodně nemusí bát, že by v pivních lázních zůstali „na suchu“. Ke skutečnému orosenému pivečku to z vany není daleko. Ve většině lázeňských zařízení si ho můžete načepovat přímo z pípy umístěné vedle vany. Malé pivo během zhruba dvacetiminutové koupele je prý dokonce zdraví prospěšné! Chmelová koupel je zklidňující aktivitou, která prohřeje celé tělo. Zlepšuje metabolické procesy, pomáhá odbourat stres a navodit pocit únavy před spánkem. Jak bylo napsáno úvodem, je také pohlazením pro namáhanou pokožku. Během koupele se doporučuje omýt celé tělo včetně hlavy a obličeje. Následuje odpočinek na slámě nebo lehátku, který se doporučuje spojit s další procedurou – ideálně masáží – prohřáté svaly se krásně uvolní.
Mláto zahřáté na teplotu zhruba 38 ºC je aplikované na postižená místa – bedra, krční páteř, ramena, ruce. Teplý zábal z mláta funguje podobně jako rašelina, zmírňuje artritické potíže a bolesti pohybového aparátu, pomáhá prokrvovat pokožku. Složení sladového mláta zlepšuje vzhled pokožky a nehtů, doporučuje se při potížích s extrémně suchou a ekzematickou pokožkou. Díky exfoliačním účinkům se také často používá jako pleťová maska.
Jedinečný zážitek pro všechny smysly – to jsou vinné lázně. Oproti pivním zatím nejsou v české kotlině příliš rozšířené. Najdeme je především tam, kde jsou hrozny vinné révy doma, tedy na Moravě, ale také v Praze, kde lákají nejen zahraniční turisty. Procedury jsou založené na zdraví prospěšných látkách (zejména polyfenolech) obsažených ve víně, vinných hroznech, semenech a listech a dalších přírodních extraktech (kvasnice, med, levandule či ocet), které se při wellness procedurách používají.
Drcená jadérka mají perfektní exfoliační účinky – zbaví tělo odumřelých buněk a celé tělo prokrví. Což ocení i ženy, které trápí celulitida. Laboratorní testy také ukazují, že polyfenoly obsažené ve vinné révě dokážou zastavit růst rakovinotvorných buněk, mají prokazatelné antioxidační účinky a dokážou bojovat s volnými radikály. Olej z vinných jadérek je dokonce 10krát účinnější v boji s vráskami a jako prevence proti nim než tekutý vitamin E. A především – oddech v hřejivé aromatické koupeli působí blahodárně na psychiku. Přidá-li se k tomu sklenička lahodného vína, nemůžete svému zdraví uškodit.
Vinné lázně Klimkovice lákají na relaxační perličkovou koupel se solí s vinným hroznovým olejem a révou s výtažky z pšenice. Tato procedura má pozitivní účinky na prokrvení pokožky, uvolnění napětí a stresu. Odpočinková koupel ale není jedinou procedurou s vůní vína, jíž si můžete vychutnat. V Hustopečích nabízí originální vinařskou Kneippovu stezku, kde se střídá studená a teplá voda. Potěší všechny zájemce, kteří bojují s pocitem těžkých nohou a léčí křečové žíly. Při potížích s dýchacím aparátem zase vyzkoušejte solnou vinnou lázeň. Především ženy se zralou pletí by neměly opomenout pleťovou masku s přídavkem oleje z vinných jader, kterou najdete třeba v lázních Lednice. Celotělový vinný zábal spolu s minerálním pleťovým obkladem v lázních Luhačovice zase vaši pokožku hydratuje, revitalizuje a vyhlazuje.