Mnohá rodina se před svátky rozhoduje, zda dá přednost umělému stromku nebo koupí “živý”, byť pokácený před mnoha týdny. Málokdo má možnost získat vánoční strom opravdu čerstvý, vonící svěžím jehličím, smolou i lesem, a určitě nejkrásnější.
Porovnáním ceny umělého s cenou několikaletého nákupu “živého” zjistíme, že umělý vyjde nakonec o něco levněji, vezmeme-li v úvahu jeho životnost. Kdo myslí ekologicky, asi také bude tvrdit, že umělý nepoškozuje přírodu, i když srovnáme-li náklady na suroviny na jeho výrobu i to, že se dnes vánoční stromky speciálně pěstují, pak opravdu nevím, která varianta je ekologičtější.
Při nákupu umělého stromku máme nárok na jeho předvedení, přesně bychom měli zjistit, zda jsou v krabici všechny součásti a návod. Určitě bych doporučila větve prohlédnout, zda není někde jehličí prořídlé nebo nechybí vůbec.
U nákupu “živého” stromu bývá situace složitější. Méně opadává borovice, také jedle nebývá problematická. Se smrkem se v dobře vytopeném panelákovém bytě moc dlouho těšit nebudete. Při nákupu se zaměřte na to, zda jehličky neopadávají už teď, a pečlivě si prohlédněte, zda jsou větve rovné, stejně tak celý kmen. Pamatujte, že kupující dokáží stromek natočit tak, aby jeho vady nebyly vidět.
Nikdy nekupujte zboží od náhodného prodejce, který vám bude vykládat pohádku, že se mu doma sešly dva stromky. Může jít o stromek kradený, navíc chemicky ošetřený, který vám byt zaplní takovou “vůní”, že ji nevyvětráte do Silvestra. Lesníci totiž kvůli krádežím ošetřují stromky neviditelnou chemikálií, která dá o sobě vědět až v teple bytu.
Mgr. Ivana Picková, odbornice na spotřebitelské právo