Tipy a rady

Kupujeme myčku na nádobí

Kupujeme myčku na nádobí

Obecně platí, že téměř všechny myčky umyjí, opláchnou a vysuší vaše nádobí celkem obstojně, mají nízkou spotřebu vody a elektrické energie, i když mezi jednotlivými modely jsou větší nebo menší rozdíly. Poradíme vám, podle čeho myčku na nádobí vybírat, jak ji používat a kolik si do ní pořídit nádobí.

Každá myčka je označena etiketou s třemi různými údaji (spotřeba energie, účinnost mytí, účinnost sušení), které dosahují hodnot od A (vynikající) do C (podprůměrné). Údaje berte jen jako orientační, protože informace jsou udávány samotnými výrobci a v praxi se spotřeba může lišit až o 15 % od udávaných hodnot.

Jaký typ myčky zvolit?

Volně stojící myčky = jsou nejrozšířenější, nemají omezení z hlediska umístění.

Podstavné myčky =  lze je umístit pod kuchyňskou linku a u některých lze vyměnit část přední stěny za obklad ladící s designem linky. Ovládací prvky jsou umístěné na přední straně dveří.

Vestavné myčky = jsou určené k zabudování do kuchyňské linky. Přední dveře jsou pak celé tvořené obložením linky a ovládací prvky jsou umístěné na horní hraně dveří.

Kolik sad nádobí si mám pořídit?

Počet sad nádobí závisí na šířce přístroje. Nezapomeňte na to, že sada nádobí znamená talíře, hrníčky, sklenice a příbory. Do počtu sad se nezapočítávají hrnce a jiné nádobí, které do myčky budete dávat.

8 nebo 9 sad: úzké modely (šířka 45 cm)

12, 14 nebo 15 sad: široké modely (šířka 60 cm)

Jaký mám zvolit program?

  • Hlavní (normální nebo standardní): Nádobí se myje při teplotě v rozmezí od 50 do 70 °C. Pro každodenní mytí běžně zašpiněného nádobí.
  • Úsporný (bio, eko): Teplota mezi 45 a 55 °C. Spotřebuje méně elektrické energie, může spotřebovat více vody a samotný mycí cyklus trvá výrazně déle.
  • Intenzivní: teplota 70 až 75 °CMytí silně znečistěného nádobí.

Stále častější jsou automatické programy. Myčka vyhodnotí stupeň zašpinění nádobí a tomu přizpůsobí teplotu i délku mytí.

  • Poloviční náplň: touto funkcí je vybaveno stále více modelů. Je určena k mytí malého množství nádobí. Ale pozor! I když je při tomto programu spotřeba vody a elektrické energie snížená, testy prokázaly, že zdaleka není poloviční oproti běžným programům!
  • Rychlý program: je určen k mytí běžně zašpiněného nádobí (bez zaschlé špíny), délka tohoto programu se pohybuje mezi 30 a 45 minutami při teplotě 35 až 70° C.

Zabezpečení proti úniku vody

Všechny modely disponují ochranou proti úniku vody. Pokud by došlo k vniknutí vody dovnitř přístroje, myčka sama ukončí program a vypne se. Některé myčky nádobí jsou vybaveny i přídavným zabezpečením:

  • Plovák na dně nádrže: dojde-li k nadměrnému zvýšení hladiny vody, právě probíhající mytí se okamžitě vypne.
  • Systém Aquastop: zajišťuje ochranu myčky proti úniku vody vně přístroje. Systém zabraňuje úniku vody z přívodní hadice. V případě úniku vody Aquastop vypne myčku, vyčerpá z ní vodu a uzavře přívodní vodovodní ventil.

Pozor na bezpečnost dětí!

Pokud máte malé děti, měli byste věnovat pozornost tomu, zda je myčka vybavená dětským zámkemnebo podobným systémem. Dětský zámek umožňuje mechanicky nebo automaticky uzamknout ovládací panel na dveřích myčky, aby se zamezilo náhodnému zapnutí nebo přepnutí programu v případě, že se dítě opře o některé tlačítko. Výhodou je také možnost uzamknutí samotných dveří a zamezení přístupu k zásobníku s čisticím prostředkem a do nitra myčky, které může být na konci mycího cyklu velmi horké.

Vybírejte podle konstrukce myčky

Jedním z mála aspektů, podle nichž můžete poznat dobrou myčku v obchodě, je její konstrukce. Myčku se vyplatí ještě před nákupem důkladně prozkoumat: soustřeďte se na to, zda koše na příbory drží pevně, zda myčka disponuje tlačítkem pro zastavení mycího cyklu a zda její konstrukce působí robustně a kvalitně.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, www.dtest.cz



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB