“Ono nám to kyne,” zaznívá v pohádce Byl jednou jeden král. Řeč je o lívancích. Aby nám kynuly nejen lívance, ale i koláče, knedlíky či koblihy, potřebujeme kvasnice čili droždí.
Nejčastěji kupujeme čerstvé pekařské droždí. Vybíráme světlebéžový produkt, který se při lámání nedrobí ani nemaže. Nesmí v něm být dutiny, barva je jednolitá – bez světlejších či tmavších míst. Čerstvé pekařské droždí se skladuje při teplotách do 10 °C a vždy odděleně od nebalených potravin s výrazným aroma.
Sušené pekařské droždí se skladuje v neprodyšných obalech, v suchu a při teplotách do 20 °C. Takto skladované vydrží po dlouhou dobu bez zhoršení jakosti. Při jeho užití do těst se řídíme návodem na obalu. Sušené jedlé droždí není schopné zajistit kynutí těsta. Uplatnění nachází jako dochucovadlo polévek, omáček, pomazánek… Je světle hnědé a skladujeme jej v suchu při teplotě do 20 °C.
Při nákupu zkontrolujeme informace na obalu – údaje o výrobci, hmotnost, označení skupiny (pekařské, jedlé) a podmínky skladování. Skladovací podmínky bychom měli dodržovat i doma, aby kvůli nevhodnému uložení nedocházelo ke změnám chuti, vůně nebo mohutnosti kynutí. Na obalu musí být dále vyznačeno datum použitelnosti (Spotřebujte do…). Poznámka: Prošlé droždí se nesmí prodávat ani se slevou! Obal výrobku také nesmí být poškozený, zašpiněný či jakkoliv deformovaný.
Čerstvé pekařské droždí obsahuje řadu vitamínů, minerálů a bílkovin. Vitamín B1 posiluje srdeční a nervovou činnost, B2 a B3 ovlivňují zrak, trávicí ústrojí a zdraví pokožky, vlasů a nehtů. Droždí navíc neobsahuje lepek, je tedy vhodné i při bezlepkové dietě. Napomáhá tvorbě serotoninu, který zajišťuje pocit dobré nálady a bojuje také proti nespavosti. Do svého jídelníčku by měli droždí zařadit i lidé trpící přílišnou únavou.
Náš článek o tom, jak správně připravit kynuté těsto, si přečtěte ZDE