Tipy a rady

Krokusy neboli šafrány

Krokusy neboli šafrány

Krokusy, známé také pod jménem šafrány, vykvétají na našich záhoncích již v únoru či březnu. Jsou asi 5 až 15 cm vysoké a jejich květy ve tvaru nálevky se objevují v mnoha barvách – od bílé přes žlutou, světle až purpurově fialovou až k proužkaté fialovo-bílé variaci.

Jak pěstovat krokusy?

Cibulky krokusů bývají ve specializovaných prodejnách nabízeny již koncem léta. Vždy vybíráme ty největší cibulky krokusů, které jsou na dotyk pevné, ale pružné, bez prasklin a hnilobných skvrn.

Tyto cibulky vysazujeme na podzim asi 5 cm hluboko do lehké zeminy na slunné stanoviště. Jestliže nehrozí přemokření, spokojí se ale i s místem v polostínu.

Množení většiny druhů krokusů je snadné a jsou proto ideální pro zplanění v trávnících či pod světlými korunami stromů. Některé druhy – např. nejznámější šafrán jarní nebo šafrán zlatý – oproti tomu vytváří nízký počet dceřiných cibulek. Rozrůstají se proto jen do menších trsů, a proto se hodí zvláště na okraje záhonů nebo do skalek.

Po odkvětu necháme listy zavadnout a teprve pak je sestřihneme. To proto, abychom cibulky nepřipravili o živiny a energii, kterou z listů čerpají zpět. Cibulky vydrží na místě po mnoho let. Pokud je chceme však přesadit na jiné stanoviště, opatrně cibulky začátkem léta vyjmeme, dobře je očistíme a uložíme do suché a chladnější místnosti, kde přečkají až do podzimu.

Šafrán jako koření

Šafrán setý je blízkým příbuzným okrasných šafránů a je rozšířen ve Španělsku, v jižní Francii, v severní Africe, v Orientě a v Latinské Americe. Je pěstován pro blizny svých květů, které jsou vysoce ceněným kořením. Na každém jeho fialovém květu jsou tři nitkovité, 2 až 3 cm dlouhé purpurově hnědé blizny, které se sklízejí ručně, odštípnutím. Neexistuje žádný stroj, který by jakkoliv ulehčil sběr blizen.

Na jeden kilogram tohoto vzácného koření je potřeba sesbírat pestíky z až 120 000 květů a to je důvodem vysoké ceny šafránu. Úsloví “je toho jako šafránu” nebo “šetřit s něčím jako se šafránem” tedy nejlépe ukazuje, jak vzácné to je koření.

Čím je šafrán prospěšný?

Šafrán podporuje zažívání, avšak vyšší dávky vyvolávají překrvení vnitřních orgánů a bolesti hlavy. Šafrán posiluje srdce, pomáhá při kašli a nespavosti, cení se i pro afrodiziakální účinek.

Šafrán je rovněž tradičním prostředkem původní perské medicíny, která ho využívá při celkové zklíčenosti a depresích. To potvrzují i nové klinické studie, které objevily, že pestíky šafránu obsahují účinnou látku safranal, jež v mozku ovlivňuje hladinu serotoninu (jednoho z nejdůležitějších neuromediátorů ovlivňujících naši náladu).

Sušené blizny šafránu chutnají lehce po medu a trochu hořce. Do pokrmů stačí opravdu špetka – předávkováním totiž jídlo zhořkne. Užívá se ve španělské, latinskoamerické, francouzské a orientální kuchyni.

Používá se do dušených či vařených rybích pokrmů, polévek, omáček, rizot a sladkých rýžových nákypů, paely, moučníků a jemného pečiva, přičemž jídla obarví výrazně dožluta. Vždyť i jeho název pochází z arabštiny, kde šafrán znamená znamená doslovně “být žlutý”.

1 komentář pro článek Krokusy neboli šafrány

Jan
Bezva článek. Ale rád bych věděl, jak dlouho po odkvětu je možno listy sekat. Mám je v trávníku a trávník je nutno sekat. Minule jsem sekal až po zavadnutí listů, ale nevím, zda je nutno tak dlouho čekat. Jak se množí semeny? Minulý rok jeden trs měl semena, ale letos ani jeden. Zdravím.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB