Koněpruské jeskyně najdete zhruba 5 km od Berouna nad obcí Koněprusy. Spadají do Chráněné krajinné oblasti Český kras. Jde o nejdelší jeskynní systém v Čechách.
Krápníková výzdoba Koněpruských jeskyň vás uchvátí. Nejzajímavější je „Koněpruská růžice“, která zde vznikala přes milion let. Dále si tu prohlédnete „Varhany“, „Komín se sintropádem“ ve Staré chodbě, stalagmit v „Mincovně“, „Zoubkovanou záclonu“ v Marešově síňce, jezírko se sintrovými lekníny v Proškově dómu a mnoho dalšího.
Kromě toho byly v jeskyni objeveny i kosti pravěkých zvířat a lidí a další cenné archeologické nálezy.
Slibovali jsme vám příjemné ochlazení v jeskyních. A co to tedy přesně znamená? Teplota v jeskyních se pohybuje kolem 10 stupňů.
Vchod do Koněpruských jeskyní je hned vedle kamenolomu Čertovy schody. Dobývání vápence se zde datuje od roku 1963 a díky systému dobývání zde vznikly schody, které nezůstávají bez povšimnutí. Nejlépe si je prohlednete právě u Koněpruských jeskyní, vydáte-li se po turistické značce k Aksamitové bráně.
Nechcete se prohlížet „jen“ jeskyně? V jejich okolí je více zajímavých míst, kam se můžete vydat. Z těch nejzajímavějších to jsou:
Chtěli byste vědět více o Českém krasu? Zajděte si do jeho muzea. Nachází se v Berouně.
Tento kamenný gotický hrad je nejnavštěvovanější v České republice. Kdy jste tu byli naposledy? Nebo jste ho ještě nikdy nenavštívili? Je čas to napravit.
Na Karlštejnsku je hodně krásných míst a mezi ty nejhezčí patří Bubovické vodopády. Vydejte se k nim z vesnice Srbsko po turistické značce.
Pokochejte se pohledem na „český Grand Canyon“. Více si o něm přečtete ZDE.
V celém okolí je mnoho turistických tras, které vás zavedou k dalším zajímavým cílům. Celý Český kras je úžasnou oblastí, jež uchvátí každého milovníka přírody.