Cestovní nevolnost neboli kinetózu může zažívat každý člověk, ale nejčastěji se s ní setkáváme u dětí. Jízdou autem či jiným dopravním prostředkem dochází k rozladění organismu, a to se nejčastěji projevuje pocity na zvracení či přímo zvracením.
Dalšími projevy může být bolest hlavy, pocení, bledost, závrať či nadměrná tvorba slin.
Kinetóza je vyvolaná podrážděním rovnovážného aparátu středního ucha, který je v rozporu se zrakovými informacemi. Citliví jedince a především děti to nesou špatně.
Víte, že se vašemu dítku dělá v autě špatně? V lékárně je k dostání mnoho volně dostupných léků proti nevolnosti a zvracení. Tabletky podávejte dítěti zhruba půl hodiny před cestou. Pomáhá i cucání bonbonů či žvýkání žvýkaček. Vybírejte mezi těmi, které se prodávají přímo v lékárně na cestovní nevolnost. Vhodné jsou bonbóny a žvýkačky s mátou či se zázvorem.
Dětem trpící cestovní nevolností pomáhá také, pokud v autobusu sedí vepředu, kde jsou menší otřesy. Ať už cestuje autobusem či jiným dopravním prostředkem, mělo by dítko sledovat co nejvzdálenější bod ve směru jízdy.
Pokud cestujete s dítětem v autě, snažte se dělat častější přestávky, zvlášť jestliže se dítko necítí zcela dobře. Nadýchá se čerstvého vzduchu a bude mu lépe.
Během cesty podpořte i psychiku dítěte. Rozptýlí se, nebude myslet na to, že mu může být špatně, a je tak větší pravděpodobnost, že cestu zvládne bez větší obtíží. Vhodné je zahrát si s dítkem nějakou hru, pustit mu jeho oblíbenou pohádku či písničku atd.
Před jízdou by se mělo dítko najíst. Volte lehčí a dobře stravitelná jídla. Nevhodná jsou tučná jídla i přeslazené limonády s bublinkami. Dítě by nemělo cestovat nalačno ani s přeplněným žaludkem.
Chystáte-li se na delší cestu a máte-li možnost volby, vyjeďte na cestu ve večerních hodinách. Dítko nejspíš usne a cestu či alespoň její část prospí.
I tak se obáváte, že léky i další rady pro zmírnění potíží vaší ratolesti nepomohou? Mějte pro jistotu po ruce pytlík na zvracení a náhradní oblečení.