Společnost dTest nechala zkontrolovat 14 vzorků mleté sladké papriky a zjišťovala především, jak si poradí s jedním ze svých hlavních úkolů – barvením.
Barvivost je objektivním parametrem uváděným ve stupních ASTA. Tuto informaci však spotřebitel na obalu výrobků obvykle nenalezne.
Jak uvádí časopis dTest, pod zkratkou ASTA se skrývá Americká asociace obchodu s kořením (American Spice Trade Association). Číslo ASTA vyjadřuje takzvanou extraktivní barvivost, tedy kolik barviva se z papriky uvolní do oleje. Při laboratorním stanovení se nechá koření vyluhovat v acetonu a pak se spektrofotometricky změří barva získaného výluhu. Výsledky se vyjadřují na škále od 30 do 180. Platí, že čím je číslo vyšší, tím jsou barvicí schopnosti koření lepší a spolu s tím stoupá i jeho cena.
Paprika Dle Gusta dosáhla hodnoty 164 ASTA, čímž spadá do nejvyšší třídy dle barvivosti. Oproti ostatním výrobkům je ovšem k dostání za velice příznivou cenu.
Dalším z hodnotících kritérií bylo, zda během pěstování a skladování v paprice nezanechaly nežádoucí stopy pesticidy a plísně. Z tohoto pohledu získala sladká paprika Dle Gusta známku dobře (75%). Nadprůměrně si výrobek vedl také v kategorii hmotnostní odchylky, kde dosáhl na výborný výsledek 95%.
Abyste kvalitu zakoupeného výrobku udrželi co nejdéle i v domácích podmínkách, je potřeba hledět na správné skladování. Aroma i barvivost totiž paprika ztrácí stárnutím. Nevhodné jsou také průhledné a špatně těsnící obaly i ponechání koření v otevřeném původním sáčku.
Jak tedy uchovávat správně koření? To se dozvíte v našem článku ZDE