Naprostou prázdninovou klasiku představuje široká nabídka letních dětských táborů. Ruku na srdce, kdo z nás alespoň jeden neabsolvoval! V dnešní době je možné zajistit tábor skutečně podle představ vašich ratolestí. Klasické skautské, hudební či sportovní tábory vytěsňují ty úzce specializované – jezdecké, kynologické, fotografické, herecké, geocachingové i počítačové. Dítko může pod stan nebo do chatky vyrazit na týden či čtrnáct dní, ale v nabídce jsou také tábory třítýdenní či měsíční!
Patří-li vaše ratolesti k milovníkům tepla a slané vody, můžete je poslat na tábor blíže rovníku. Pobyty u moře se soustředí nejčastěji na jaderské pobřeží, Itálii a Španělsko. Spíše než pro malé děti se hodí pro teenagery, kterým už klasické tábory připadají „out“. Tábor u moře je vynikající nejenom jako prostředek k zábavě i odpočinku, ale pomáhá také dětem bojujícím s chronickým onemocněním. V takovém případě lze využít zvýhodněné nabídky pojišťoven, např. akci Modrý koník.
Máte-li svá dítka večer raději bezpečně pod vlastní střechou, můžete je na místo klasického tábora přihlásit na tábor příměstský. V takovém případě je ráno odevzdáte a večer vyzvednete jako např. ze školky či družiny. Příměstské tábory jsou typické pro větší města, avšak jejich nabídka se rychle rozšiřuje. Nejčastěji je pořádají domy dětí a mládeže, sportovně-turistické zájmové organizace, ale také zoo či vzdělávací instituce, např. jazykové školy.
Děti mají v takovém zařízení zajištěný celodenní program včetně stravování i případného poobědového spánku. Navštěvují muzea, galerie, sportoviště, podnikají výlety, vzdělávají se. Příměstské tábory se velmi často odlišují svou specializací. Na trhu jsou tábory pro milovníky koní, počítačů a techniky, skautské tábory na vodě a v přírodě i úzce sportovně laděné tábory (tenisový, fotbalový, in-line).
Nemůžete-li z mnoha důvodů svěřit svá dítka vlastním prarodičům, pořiďte si náhradní hlídání. To nemusí nutně znamenat au-pair v podobě mladých studentek. V současnosti se rozšiřuje spíše trend tzv. adoptivních babiček a dědečků. Můžete je najít buď ve svém okolí (např. sousedé, rodiče kamarádů), nebo na inzerát. Existují také rodinná a sociální centra, která sbližování generací podporují a takováto setkání zprostředkovávají. Jak zaměstnanci těchto center prozrazují, někteří náhradní prarodiče si zpočátku za hlídání nechávají platit, ale postupem času se stanou přirozenou součástí rodiny a svou „práci“ dělají zdarma, nebo za symbolickou odměnu v podobě drobných dárků.
Pro mnohé děti je představa prázdninové školy za trest. Ovšem co zní nepříjemně na první pohled, takové skutečně být nemusí. Jedná se o týdenní až čtrnáctidenní soustředění zaměřené na různé koníčky – hru na hudební nástroj, tanec, sport, výuku cizích jazyků. Škola může probíhat buď v místě bydliště, nebo je koncipovaná jako tábor. Hodí se zejména pro teenagery, ale určené mohou být dokonce i dospělým.
Pro nejmenší členy rodiny se nabízí možnost využít služeb soukromých školek, pakliže je veřejná školka přes prázdniny uzavřená a není možnost přejít do jiného veřejného zařízení. Soukromých školek i hlídacích center je po republice celá řada, jejich služby se však zásadně promítnou do rodinného rozpočtu. Vyplatí se tedy jako nouzové řešení nebo občasná výpomoc na pár hodin denně.
Odrostlejším ratolestem se nabízí během prázdnin příležitost k prvnímu výdělku. Letní brigády je vhodné shánět s dostatečným předstihem, a to buď díky konexím, nebo prostřednictvím inzerátů. Nejčastěji se jedná o pomocné práce v gastronomických zařízeních, obchodech a rekreačních centrech. Zaměstnancem se může stát fyzická osoba od 15 let věku s ukončenou povinnou školní docházkou. U zaměstnanců mladších 18 let nesmí délka pracovní doby překročit 30 hodin týdně, denně ne více jak 6 hodin. Mladiství nesmějí pracovat přesčas ani v noci.
Máte své nejbližší okolí prozkoumané do detailů a nevíte, kam s dětmi vyrazit na výlet? Patří-li vaše ratolesti mezi obdivovatele klasických českých pohádek, pak se s nimi vydejte objevovat krásy míst, kde byly natočeny.
Princezna Krasomila z pohádky Pyšná princezna obývala komnaty zámku Hluboká, zatímco Šíleně smutná princezna na vás po očku mrkne ze zahrad zámku v Blatné. V jižních Čechách ještě zůstaneme, když se vydáme po stopách princezny Zlatovlásky na vodní zámek Červená Lhota.
Směřují-li vaše kroky na východ republiky, nevynechejte návštěvu hradu Bouzov. Tam se totiž vznesl na svých umě vyrobených křídlech švec Jíra z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Bouzov byl také sídlem královské rodiny princezny Arabely v druhém dílu pohádky Arabela se vrací.
Filmaři velmi oblíbený je i zámek Průhonice. Děj sem zasadily pohádky Ať přiletí čáp, královno, Ať žijí duchové!, Koloběžka první, Princezna se zlatou hvězdou, S čerty nejsou žerty, Třetí princ i Tři veteráni.